Domowe desery zdobywają serca nie tylko domowników, ale również gości. Coraz częściej to produkty, które są w stanie zaskoczyć niesamowitym smakiem i aromatem. Tak jest w przypadku frużeliny truskawkowej, która różni się od tradycyjnego dżemu czy konfitury nie tylko konsystencją, ale również smakiem i zawartością substancji konserwujących. Czym jest, jak wykorzystać oraz jak zrobić frużelinę truskawkową? O tym będzie ten artykuł.
Frużelina truskawkowa – czym jest?
Frużelina truskawkowa to produkt, który powstaje poprzez zatopienie kawałków truskawek w domowej galaretce. Dzięki temu powstaje owocowy przysmak w formie żelu, który można wykorzystać do wielu różnych deserów. Warto wiedzieć, że frużelina truskawkowa może powstać nie tylko ze świeżych, ale również mrożonych truskawek. Właśnie dlatego może być przyrządzana przez cały rok. Frużelina różni się od dżemu swoją konsystencją i rewelacyjnym smakiem owoców, stąd jej ogromna popularność. Z powodzeniem może zastępować konfitury, dżemy czy powidła. Nazwa „frużelina” to połączenie angielskiego słowa fruits (owoce) z polskim słowem żel, co bezpośrednio nawiązuje do jej konsystencji i zawartości.
Do czego można wykorzystać frużelinę?
Frużelina to doskonały dodatek do wielu dań. Można wykorzystać ją do naleśników, gofrów, racuchów czy omletów na słodko. To idealny dodatek do ciast czy tortów. Frużelina truskawkowa do tortu, sernika, jak i innych wypieków, sprawdzi się doskonale. Z pewnością wzbogaci ich smak, nadając im oryginalnego charakteru. Polecana jest też do kruchych ciasteczek, które mogą okazać się szczególnym przysmakiem dla dzieci, oraz do twarogów, jogurtów, serków czy lodów. Z ogromnym zachwytem może spotkać się także zwykła kanapka z frużeliną. Ten przysmak smakuje szczególnie dzieciom, a także fanom owocowych deserów.
Co istotne, frużelina truskawkowa jest doskonałym zamiennikiem sklepowych dżemów, które w istocie zawierają spore ilości cukru i substancji konserwujących. W domowej frużelinie mamy jedynie kilka łyżek cukru, naturalne owoce, mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. W niektórych przepisach znajdziemy także żelatynę, która stworzy galaretowatą konsystencję, jednak nie jest ona wymagana.
Frużelina truskawkowa – przepis
Każda osoba, która chce zrobić ciasto z frużeliną truskawkową czy inny deser, powinna pomyśleć o przygotowaniu tego domowego przysmaku. Składniki potrzebne do stworzenia frużeliny to:
- 0,5 kg truskawek;
- 6 dużych łyżek cukru;
- 100 ml wody;
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej;
- sok z cytryny do smaku.
Truskawki należy umyć, usunąć szypułki oraz pokroić owoce w kostkę. Przełożyć je do garnka i zasypać cukrem, a następnie odczekać około 40 minut, aż puszczą sok. Kiedy będą gotowe, należy dodać sok z cytryny i rozpocząć gotowanie, najlepiej przez kilka minut. Mąkę ziemniaczaną wymieszać w zimnej wodzie i wlać do truskawek. Wszystko należy mieszać i gotować jeszcze przez 2 minuty. Tak przygotowaną domową frużelinę można przelać do słoików i odstawić do ostygnięcia. Niestety nie nadaje się ona do długiego przechowywania, dlatego warto trzymać ją w lodówce i zużyć w ciągu miesiąca.
Warto pamiętać, że frużelinę można stworzyć także z innych owoców, np. wiśni, malin, brzoskwiń, jagód, porzeczek i wielu innych. W zależności od wybranego surowca konieczna jest modyfikacja przepisu, a wszystko przez różną zawartość wody w owocach.
Tort z frużeliną truskawkową i mascarpone – popularny deser
Jednym z najpopularniejszych deserów, jakie przygotowywane są z frużeliną truskawkową, jest tort śmietanowy. Frużelina truskawkowa komponuje się doskonale ze świeżą śmietanką z dodatkiem serka mascarpone. Wystarczy posmarować biszkoptowe placki frużeliną i przykryć ją warstwą śmietany. W zależności od potrzeb możemy posmarować wszystkie placki biszkoptowe, lub jeden. Smak truskawki w postaci żelu doskonale się łączy z pyszną i słodką śmietanką, dlatego to tak popularny deser. Co ważne, można łatwo przygotować go w domu przy niewielkim wysiłku.