Jeśli czytacie tego bloga to wiecie, że dość często jestem na warsztatach w Villa Intrata na terenie pałacu w Wilanowie. Mam ogromny sentyment do teho muzeum – na studiach miałam tam letni staż w dziale Dokumentacji Naukowej.
Uwielbiam też przepisy Macieja Nowickiego, który inspiruje się dawnymi recepturami i tym co wyrośnie w ogrodzie rekonstrukcyjnym, ale podaje je tak, jak smakowałyby w najlepszej współczesnej restauracji.
Wszystko to w pięknych wnętrzach Villi Intrata.
Ostatnio byłam tam na wspaniałych warsztatach, na które blogerów zaprosiła firma Sedar, która znana jest ze swojego Kurczaka Zagrodowego.
Można było poczuć się na nich jak na niedzielnym obiedzie w dworku szlacheckim. Przy rosołku, kurczaku i w miłym towarzystwie.
W każdym przepisie było oczywiście coś z kurczaka. I to nie byle jakiego, bo Zagrodowy ma wyjątkowe walory smakowe i odżywcze, które wynikają ze sposobu chowu i żywienia – w małych gospodarstwach, na świeżym powietrzu, z naturalną karmą roślinną i bez GMO. Dzięki temu możemy świadomie wybrać mięso, zwracając uwagę na jego pochodzenie.
Co było w menu warsztatów z Maciejem Nowickim?
Zaczęliśmy od rosołu polskiego z pielmieniami i kurczaka na dyni w kminie i kolendrze. Była też legumina drobiowa z kalafiorami i rakami oraz kurczak z agrestem i anyżem.
Nie ma niedzielnego obiadu bez rosołu a kurczak w kminie i kolendrze to jeden z najstarszych znanych nam przepisów kulinarnych, więc koniecznie wypróbujcie te dania jeśli będziecie szukać przepisu na niedzielny obiad.
Przepis na rosół z uszkami
Składniki:
kurczak (cały)
kg szpondra wołowego
paczka włoszczyzny
3 cebule
5 liści kapusty
3 limonki
3 laski cynamonu
kilka śliwek suszonych
po dużej szczypcie rozmarynu i lubczyku
ciasto pierogowe (np. z przepisu tutaj)
Jak ugotować rosół z uszkamii?
Kurczaka wraz ze szpondrem i włoszczyzną pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około godzinę, po czym wkładamy do garnka z gorącą wodą.
Gotujemy na bardzo wolnym ogniu około 3 godzin. Następnie wyjmujemy mięso (będzie na farsz do pierożków) i studzimy a do pozostałego wywaru dodajemy liście kapusty, śliwki oraz zioła i sok z limonki.
Obieramy z kości wystudzone mięso i przepuszczamy je razem ze szpondrem przez maszynkę do mięsa. Farsz na pielmieni doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy odrobinę bulionu z garnka z rosołu i wkładamy do zamrażarki na godzinę.
Formujemy uszka, wypełniając je farszem i gotujemy.
Przepis na kurczaka w kminie rzymskiem i w kolendrze z puree z dyni
Składniki:
2 piersi kurczaka
dynia piżmowa
mała butelka cydru jabłkowego (0,4 litra)
10 dag masła
10 ml śmietany 36%
30 ml octu jabłkowego
po ćwierć łyżeczki kminu rzymskiego i nasion kolendry
smalec gęsi do smażenia
kiszone warzywa do dekoracji pokrojone na plasterki (np. rzodkiewki)
Jak przygotować kurczaka w kminie rzymskiem i w kolendrze z puree z dyni?
Piersi obsypujemy kminem i podsmażamy na tłuszczu gęsim od strony skóry do momentu aż nabierze koloru złotego.
Następnie przekładamy do piekarnika rozgrzanego do 90 stopni, zalewamy cydrem i pieczemy około 15 minut.
Dynię obieramy ze skóry, tniemy na kawałki wielkości i pieczemy do miękkości – ok 40 minut. Po upieczeniu miksujemy ją ze śmietaną i masłem na puree.
Upieczone piersi przecinamy na pół, oprószamy rozdrobnionymi w moździerzu ziarnami kolendry i podajemy na dyni wraz z dowolnymi kiszonymi warzywami.