27 kwietnia 2021 odbędzie się #AustrianTastingWarsaw
W tym roku spotkanie z winem austriackim wyjątkowo w formule online.
Będzie to okazja do rozmów z producentami, degustowania próbek win i wymiany informacji oraz do zaznajomienia się Austrian Wine In Depth i z raportem Austria drink business.
W otrzymanych przeze mnie próbkach są wina od topowych austriackich producentów:
Heinrich Gernot und Heike
Domäne Wachau
Preisinger-Reinberger
Huber Markus
Lenz Moser
Schloss Gobelsburg
Austria leży na tej samej szerokości geograficznej co Burgundia. Słoneczne lato i chłodne noce sprzyjają świeżym, skoncentrowanym i aromatycznym winom o dobrej kwasowości, jednocześnie dojrzałym i świeżym. Większość produkcji win austriackich to wina białe.
Dominują tu gospodarstwa rodzinne i charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości.
W Austrii uprawia się międzynarodowe odmiany wina, takie jak Riesling, Pinot noir czy Chardonnay. Warto jednak spróbować miejscowych szczepów takich jak białe Gruner Veltliner, Rotter Veltliner i typowy dla Wiednia Gemischter Satz. Pojęcie to oznacza miks różnych białych odmian pochodzących z jednej winnicy. Kiedyś większość europejskich win wyglądało właśnie tak. Będąc w Austrii koniecznie trzeba spróbować Gruner Veltlinera, który jest dumą tego regionu, oraz Sauvignon Blanc i czerwonego Blauer Wildbacher (Schilcher) ze Styrii. Słynne są też austriackie Rieslingi, których nie rośnie tu dużo (zaledwie 4% upraw), ale za to ich jakość jest bezbłędna.
Z czerwonych odmian najpopularniejsze lokalne odmiany to Zweigelt, Blaufränkisch I Sankt Laurent.
Austriackie wino pasuje do kuchni środkowoeuropejskiej w tym polskiej, ale też do dań kuchni azjatyckich.
Większość regionów winiarskich znajduje się we wschodniej części wzdłuż granicy ze Słowacją i węgrami. Wynika to z tego, że Austria to kraj górzysty, więc trudno by zapewnić dobre warunki do opraw w zachodniej części kraju. Jednocześnie ułatwia to enoturystykę, bo regiony winiarskie są bliżej naszej granicy i niedaleko od siebie.
Największe regiony, gdzie uprawia się wino to Wachau, Kremstal, Styria, Burgenland i Wiedeń, który jest jedyną europejską stolica, gdziej masowo uprawia się wino.
Austria jest także światowym liderem organicznego rolnictwa. 15% winnic jest uprawiana zgodnie z wytycznymi ekologicznego winogrodnictwo i posiada certyfikat np. programu certyfikacji zrównoważona Austria. Wina organiczne i biodynamiczne można też rozpoznać dzięki zielonego logo produktu organicznego Unii Europejskiej. Natomiast symbol DAC na etykiecie wskazuje na regionalną typowość produktu (to odpowiednik AOC lub DOC).