Ostatnio bardzo modne są bardzo drobne formy makaronu takie jak orzo, który kształtem przypomina ziarenka jęczmienia, makaron ryżowy, łeski, fregola z Sardynii czy zacierki. Jest nawet restauracja na pl. Konstytucji Orzo, gdzie dostaniemy orzoellę – czyli paellę, gdzie makaron orzo zastąpił ryż i arancini z orzo.
Oryginalne orzo czy fregola są bardzo drogie, ale za kilka złotych w każdym sklepie dostaniemy polski makaron na zacierki czy w kształcie ziarenek ryżu. Można zastąpić nimi ryż czy kaszę w każdym ulubionym daniu np. w risotto. Dzięki zastąpieniu ryżu danie jest gotowe dużo szybciej, nie przywiera do garnka jak ryż w risotto i osiągamy bardzo ciekawy nowoczesny efekt. Spróbujcie makaronowej wersji klasycznego risotto primavera z wiosennymi warzywami i pesto. Możemy wykorzystać dowolne sezonowe warzywa, które kupimy albo które wyrosną nam w ogródku.
Składniki na 4 porcje:
150 g drobnego makaronu – u mnie zacierki ale może być fregola, orzo lub podobny (waga przed ugotowaniem)
pęczek rzodkiewek razem z listkami
ząbek czosnku przetarty przez praskę
4 łyżki ziaren słonecznika
2 łyżki startego parmezanu
ćwierć łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
100 ml oliwy
2 szalotki – obrane, pokrojone na plasterki i podsmażone na patelni
czerwona papryka – oczyszczona i pokrojona w słupki – podsmażona na patelni z szalotkami
garść groszku cukrowego
2 garście młodego szpinaku – umytego
garść zielonej fasolki szparagowej – umytej i z obciętymi końcami
marchewka pokrojona obieraczką do warzyw w paski
mała cukinia pokrojona obieraczką do warzyw w paski
parmezan pokrojony obieraczką do warzyw w paski – kilka pasków do dekoracji
Przepis na makaron primavera z wiosennymi warzywami i pesto
Makaron gotujemy al dente i odcedzamy. Listki rzodkiewek blendujemy na pesto razem z czosnkiem, słonecznikiem, parmezanem i oliwą. Rzodkiewki kroimy na plasterki i zostawiamy do dekoracji,
Gotujemy mały garnek wody. Blanszujemy w nim groszek i szpinak. Po minucie odsączamy i przekładamy na patelnię na której smażyły się szalotki i papryka. W garnku gotujemy fasolkę szparagową przez 5 minut. Na patelnię z warzywami dodajemy paski marchewki i cukinii. Makaron mieszamy z pesto i dodajemy do reszty warzyw.
Przekładamy warzywa z makaronem na talerze, dekorujemy odsączoną fasolką, pokrojoną na plasterki rzodkiewką i paskami parmezanu.