Mus z wątróbki z wiśniami alla żydowski kawior

Mus z wątróbki z wiśniami alla żydowski kawior

Moją ulubioną śniadaniową pastą do chleba jest mus z wątróbki. Klasyczna wersja z kuchni izraelskiej to drobno posiekana wątróbka, którą wcześniej smażyliśmy z cebulką, podawana z posiekanym jajkiem i buraczkami. Jest coś atawistycznego w krwawych czerwonych buraczkach podawanych jako dodatek do mięsa, ale ja wolę dodawać wiśnie i miksować wątróbkę. Wtedy ma lepszą konsystencję i nie trzeba tak dokładnie czyścić surowych wątróbek, co nie jest moją ulubioną rozrywką. Dlaczego kanapkę z wątróbką i jajkiem nazywa się żydowskim kawiorem? Często jest podawana z chałką a oprócz tego w kuchni koszernej w dawnej Polsce bardzo przydawał się gęsi smalec, bo oliwę z oliwek tzreba było importować z daleka a smalec wieprzowy nie wchodził z grę. Takie tłuste gęsi dawały też przepyszne wątróbki, które przypominały fois gras. Lepsze niż kawior.

 

Składniki dla 2 osób:

300 g wątróbek kurzych, oczyszczonych z żyłek i przekrojonych na pół

duża cebula pokrojona w piórka

łyżka brandy lub koniaku (opcjonalnie)

szczypta tymianku

garść wiśni bez pestek (u mnie mrożone) – zostawiam połowę do dekoracji a połowę miksuję

jajko ugotowane na twardo i drobno posiekane

koperek do dekoracji

 

Jak przygotować mus z wątróbki alla żydowski kawior?

Wątróbki można zalać na noc odrobiną mleka, ale nie jest to konieczne. Jeśli nie moczymy, to wystarczy umyć i osuszyć. Podsmażamy cebulę. Potem dodajemy wątróbki i smażymy 3 minuty, tak by z zewnątrz się usmażyły, ale w środku były jeszcze delikatne. Miksujemy je razem z cebulą, tłuszczem na którym smażyliśmy, tymiankiem, brandy i połową wiśni.  

Na kanapkę nakładamy mus z wątróbki, posypujemy jajkiem i dekorujemy wiśnią i odrobiną koperku. Przepyszne!

Mus z wątróbki alla żydowski kawior

Lubisz moje wpisy? Bądź na bieżąco na Facebooku i Instagramie!


Related Posts

Jajko sadzone ze smardzami

Jajko sadzone ze smardzami

Czy macie dania, które jecie tylko raz do roku albo jeszcze rzadziej? Wydają się pyszne, nie wiemy czy tylko dlatego, że są trudne do zdobycia i czy smakowałyby nam tak samo, gdyby można je było kupić w każdym sklepie. Dla mnie takim sezonowym per se […]

Recenzja zaadoptujkure.pl

Recenzja zaadoptujkure.pl

To jest Tosia, kura, którą adoptowałam przez zaadoptujkure.pl. Tosia mieszka w Brudnicach na Mazowszu, a ja dostaję jej zdjęcia (już niedługo będą filmiki,) a raz w miesiącu także jajka od niej. Jak to działa? Wybieramy konkretną kurę spośród dostępnych na zaadoptujkure.pl, możemy wybrać czy chcemy […]5 thoughts on “Mus z wątróbki z wiśniami alla żydowski kawior”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Bitnami