Paradoksalnie wraz z odkrywaniem smaków kuchni orientalnych, zwracamy coraz większą uwagę na tradycyjną kuchnię polską. Coraz więcej osób sięga po rodzime produkty spożywcze – zwłaszcza kasze, warzywa i zioła. Zaczynamy doceniać zarówno ich smak, jak i szereg niezwykle korzystnych dla zdrowia właściwości. Kasza jęczmienna nie jest tutaj wyjątkiem. Co takiego w sobie ma, że warto włączyć ją do swojej diety? Jakie mamy rodzaje kaszy jęczmiennej i do jakich potraw się nadają? Już odpowiadamy!
Kasza jęczmienna i jej rodzaje
Nie trudno się zorientować, że źródłem pozyskania kaszy jęczmiennej jest jęczmień, czyli zboże z rodziny wiechlinowatych. Warto jednak zaznaczyć, że jest ona produkowana z dwóch jego rodzaju – ozimego i jarego. Jęczmień jary wysiewany jest na wiosnę, natomiast jęczmień ozimy na jesień. Przy czym kasza jęczmienna może być produkowana z obu rodzajów jęczmienia, chociaż preferowany jest jęczmień jary, ponieważ kaszę z jęczmienia ozimego trzeba nieco dłużej gotować.
Co do samych już rodzajów kasz, to dzielą się one ze względu na stopień obróbki i grubość ziaren. I jest to:
- kasza jęczmienna pęczak (pęczak kujawski) – ziarno w całości, pozbawione łuski, wypolerowane,
- kasza jęczmienna perłowa (inaczej mazurska) – ziarno rozdrobnione, polerowane,
- kasza jęczmienna prażona – poddana obróbce termicznej,
- kasza jęczmienna wiejska (inaczej łamana) – ziarna rozdrobnione, niepolerowane,
- pęczak zwykły – ziarna obłuskane.
Skoro już wiemy, jakie rodzaje kaszy jęczmiennej są dostępne, to teraz przejdziemy do najważniejszego tematu, czyli składu kaszy i jego wpływu na nasze zdrowie.
Właściwości kaszy jęczmiennej
Zacznijmy od tego, że kasza jęczmienna jest bogatym źródłem białka i błonnika. W tym drugim przypadku szczególnie istotny jest błonnik rozpuszczalny – beta glukan, który ma szczególnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest to bardzo ważny immunomodulator, aktywizujący do sprawnego działania nasz układ odpornościowy. Organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie, dlatego tak ważne jest spożywanie produktów, które go zawierają. Beta glukan wspomaga również prawidłową pracę układu pokarmowego i ma pozytywne działanie na układ nerwowy.
Poza tym kasza jęczmienna jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a także witamin PP, K i E. Ponadto w kaszy jęczmiennej znajdziemy takie minerały jak magnez, cynk, żelazo, fosfor i potas. Co do kaloryczności kaszy, to trzeba mieć na względzie to, że 100 g suchej kaszy jęczmiennej wynosi około 350 kcal, jednak 100 g ugotowanej kaszy to około 110 kcal.
Dania z kaszy jęczmiennej perłowej
Rodzajów kaszy jęczmiennej jest wiele, do najpopularniejszych zalicza się jednak kasza perłowa jęczmienna. Najczęściej używa się jej do przyrządzenia tradycyjnego krupnika, jako alternatywę dla ziemniaków, makaronu czy ryżu oraz jako farsz do gołąbków, pierogów czy pasztecików. Z powodzeniem można z niej robić kotlety wegetariańskie. Ciekawym daniem są również desery z kaszy jęczmiennej.