Jeśli kochacie “Qmam kaszę”, czyli pierwszą książkę Mai Sobczak, to w księgarniach jest jej druga część. Tak jak pierwsza książka była jesienna z przepisami na jarskie, zdrowe kasze z owocami i warzywami, tak “Przepisy na szczęście” są letnie z gotowaniem na ognisku, czereśniami i kwiatami bzu na okładce. Obie łączy niezwykły, magiczny klimat, który wprowadza do kuchni Maia Sobczak poprzez swój szacunek dla jedzenia, oryginalne połączenia smakowe, opowieści, historie o członkach rodziny i wspomnienia z podróży. Przecież życie to najpiękniejsza podróż. Jedzenie jest nie tylko powiązane z przyjemnością i szczęściem, ale też jest źródłem zdrowia. Dobra dieta to dobre samopoczucie, a ekonomia i sezonowość pobudzają kreatywność kucharki. Sporo jest więc przepisów typu “sprzątanie lodówki” i propozycji wymienienia składników na bardziej sezonowe w miarę jak lato rozwija przed nami swoje czary. Kuchnia Mai Sobczak to kiszonki i zdrowe ziarna, które działają na nasze zmysły, dając nam szczęście i zdrowie, bez którego nie można być w pełni szczęśliwym. Cała ta książka to też wspomnienia o smaku. Smaku placków babci i egzotycznych dań warzywnych jedzonych na wakacjach na Bali czy w Indiach, oraz smaków lata wspomnianych teraz, kiedy czytamy tę książkę na przednówku. Smaku dobrego jedzenia. Dobre jedzenie odżywia nas i robi nam dobrze. To zdrowy comfort food, po którym czujemy się lepiej, przygotowany z troską o nasze preferencje i o dobre, zdrowe składniki. Przygotowanie ich tak, żeby wydobyć i otworzyć wszystkie smaki. To gotowanie tak, żeby nie marnować jedzenia i pamiętać o ludziach, którzy je wyprodukowali i naszych bliskich, którzy będą je jeść.
Co bym ugotowała z tej książki, kiedy przyjdzie lato?
Na pewno zrobię czosnkową konfiturę z mirabelek. Wprowadzanie wytrawnych smaków tam, gdzie spodziewamy się słodkich to zresztą typowa rzecz dla Qmam kaszę np. w przepisie na smażonego ananasa z miso, pieprzem i chili. Pysznie wyglądają włoskie ryżowe kulki arancini, wegetariański nasi goreng, curry z boczniakami, W jej kuchni nic się nie marnuje. Liście rzodkiewki zostają przerobione na zielone pesto. Z porów w sezonie robi się kiszonkę. Kiedy winogrona uginają się od owoców, można przerobić je na kompot.Podobnie mandarynki można kisić z tymiankiem. Na deser byłyby grillowane pomarańcze ze śmietaną kokosową, kruche ciasto agrestowe, bananowiec na gruszkach i do tego matcha latte.
[nokaut-offers-box url=’p:/kuchnia-przepisy-kulinarne/przepisy-na-szczescie-qmam-kasze-maia-sobczak-9788328705661.html’ classes=”big”]
Przepisy na szczęście. Qmam kasze 2
Autor: Maia Sobczak
Wydawnictwo MUZA S.A.
Data premiery: 2017
Ilość stron: 240