Porzeczka to krzak owocowy, który jest coraz chętniej uprawiany w przydomowych rabatach i ogrodach. Niewielkie wymagania rośliny oraz dostępność wielu gatunków sprawia, że obecnie porzeczki są stałym bywalcem polskich ogrodów. W okresie letnim, krzaczki porzeczek wydają smakowite owoce, które idealnie sprawdzają się do przygotowywania przetworów, soków, ciast, a także zjadania w surowej postaci. Czarna porzeczka wykazuje również pozytywny wpływ na zdrowie. Niewielkie owoce bogate są w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze, które wprowadzone do codziennej diety wspierają zdrowie fizyczne. Mimo że uprawa sadzonki porzeczek nie jest skomplikowana, przed jej posadzeniem warto dowiedzieć się, jakie są wymagania rośliny oraz jakie są podstawowe zasady jej pielęgnacji.
Porzeczki — charakterystyka rośliny
Czarna porzeczka jest jagodowym krzewem owocowym, który należy do rodziny roślin agrestowatych. W naturalnym środowisku można spotkać ją w europejskich oraz azjatyckich krajach. Ze względu na smaczne i zdrowe owoce, sadzonki porzeczki są uprawiane na profesjonalnych plantacjach oraz niewielkich, przydomowych ogrodach i sadach.
Krzaki porzeczek, w fazie zakończenia wzrostu osiągają wysokość około dwóch metrów. Pokrój rośliny charakteryzuje się rozłożystym i szerokim kształtem, a sposobem na jego formowanie i ujarzmianie jest regularne przycinanie. Porzeczka na pniu oraz krzaczasta charakteryzuje się obecnością dłoniastych liści o zielonym wybarwieniu, a jej kwiatostany cechują się niewielkimi, drobnymi kwiatkami zebranymi w liczne grona. Okres kwitnienia rośliny, w zależności od gatunku sadzonki porzeczki przypada na przełom kwietnia i maja, zaś owocowanie najczęściej odbywa się w lipcu. Cena czarnej porzeczki jest w dużej mierze zależna od gatunku, a wysokiej klasy sadzonki i krzaki można znaleźć w cenionej szkółce Podkarpackie Sady, na stronie: www.podkarpackiesady.pl/23-porzeczki.
Uprawa sadzonki porzeczki — co warto wiedzieć?
Czarna porzeczka jest krzakiem owocowym, który po otrzymaniu odpowiednich warunków do rozwoju i wzrostu wydaje liczne, niewielkie owoce, obfite w witaminy i minerały. Sadzonki porzeczek powinny być ulokowane w ciepłym, bardzo nasłonecznionym miejscu. Odpowiednia dawka promieni słonecznych każdego dnia wpłynie nie tylko na liczbę owoców na krzaczkach, ale również na ich smak, ilość soku oraz aromat. Stanowisko powinno być również dodatkowo chronione przed pojawiającymi się wczesną wiosną przymrozkami, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia owoców porzeczki.
Przyjęcie się sadzonki porzeczki jest w dużej mierze zależne od jakości podłoża. Najlepsza gleba dla czarnej porzeczki powinna posiadać odczyn lekko kwaśny, Dodatkowo, ziemia powinna być przede wszystkim żyzna i próchnicza, a niewątpliwym atutem podłoża będzie bogactwo w składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju korzeni porzeczki i całego krzaka.
Pielęgnacja krzaków porzeczki w ogrodzie
Czarna porzeczka jest krzakiem owocowym o niskich wymaganiach. Jej ulubionym miejscem jest słoneczna lokalizacja, dlatego w okresie wzrostu, zawiązywania kwiatów oraz suszy należy szczególnie pamiętać o jej podlewaniu. Warto wiedzieć, że powierzchniowe podlewanie nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku porzeczki. Lepszym sposobem jest obfite nalewanie wody do jej korzeni w kilkudniowych odstępach.
Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji porzeczek jest ich regularne odchwaszczanie. Chwasty obrastające okolicę krzewu owocowego negatywnie wpływają na jej wzrost. Korzenie chwastów w bardzo szybkim tempie pobierają najcenniejsze dla porzeczki składniki odżywcze, co może skutkować słabym plonowaniem, a nawet obumieraniem rośliny. Sadzonki porzeczek i większe krzaki powinny być regularnie nawożone nawozami, które są bogate w minerały, na przykład azotany.
Najpopularniejsze odmiany sadzonki porzeczki
Porzeczka jest krzakiem owocowym, który posiada wiele odmian i gatunków. Ich znajomość pozwala za zakup sadzonki, która będzie idealnie wpasowywać się w klimat i lokalizację posiadanej rabaty, sadu czy ogrodu.
Najpopularniejszymi odmianami porzeczki są:
Ojebyn – to krzaczasta sadzonka porzeczki, która wydaje niewielkie, czarne owoce. Ich pojawienie się na krzaku odbywa się dość wcześnie, a same owoce są wyjątkowo jędrne i słodkie z niewielką domieszką kwaskowatego posmaku,
Titania – to porzeczka na pniu, która cieszy się sporym zainteresowaniem sadowników. To jedna z niewielu porzeczek, której odporność na mróz oraz wiosenne przymrozki jest duża. Owoce odmiany Titania są kuliste, bogate w miąższ i sok o winnym posmaku,
Josta – to odmiana porzeczki, która dostępna jest zarówno na pniu, jak i w formie krzaczastej. Owoce porzeczki Josta są doskonałe na przetwory i soki, dzięki obecności bogatego w sok miąższu.
Wzrost poszczególnych odmian porzeczki jest zależny nie tylko od spełnienia ich wymagań, ale również jakości posadzonej sadzonki. Podczas zakupu warto kierować się poleceniami innych sadowników i skorzystać z oferty najlepszych sklepów, jak na przykład Podkarpackie Sady.
źródło: https://eko-ogrodek.pl/czy-warto-posadzic.html
Materiał partnera