Jednym z najpopularniejszych napojów wyskokowych na świecie jest whisky. Jego cechy i legenda sprawiają, że z tym oryginalnym destylatem związanych jest wiele ciekawostek, których możesz nie znać, a dziś Ci o nich opowiemy.
Woda życia
Chociaż dokładna geneza powstania tego popularnego trunku nie jest znana, najpowszechniejsza teoria na ten temat związana jest z iryjskimi mnichami z obszarów Irlandii. Oni też mieli po raz pierwszy użyć w odniesieniu do tego popularnego na całym świecie destylatu gaelickiej nazwy „uisge beatha”(z łaciny „aquavitae”, czyli woda życia), co później przekształciło się w dzisiejszą nazwę whisky. Nazwa trunku sporo też mówi o jego właściwościach, które uznawano za święte i wykazujące działanie lecznicze. Dzisiaj, jeśli mamy ochotę na whisky możemy pójść do baru i zamówić szklaneczkę „szkockiej” lub też wybrać się do pobliskiego supermarketu, gdzie w dziale monopolowym czeka na nas spory wybór „whiskaczy”. Jednak nie zawsze tak było. Jak już wspomniano, początkowo ten trunek alkoholowy stosowany był w celach leczniczych i przepisywano go jako środek na receptę. Między innymi dlatego spożycie whisky nie zostało całkowicie zakazane w czasie słynnej amerykańskiej prohibicji. Dzięki luce w prawie lekarze nadal mogli ją przepisywać jako lekarstwo na różne dolegliwości.
Najpopularniejsze drinki
Chociaż koneserzy tego trunku twierdzą, że whisky najlepiej smakuje bez dodatków, dużą popularnością cieszą się na całym świecie drinki bazujące na tym wysokoprocentowym alkoholu, który dostępny jest w sklepie https://browar-tenczynek.pl/kategoria/whisky/. Do najpopularniejszych zaliczyć można między innymi Manhattan czy Ojca Chrzestnego. Słynny Manhattan, którego nazwa wywodzi się od popularnej nowojorskiej dzielnicy, powstał prawdopodobnie w klubie o tej samej nazwie na początku lat 70. XIX wieku. W skład tego kultowego już drinka wchodzi whisky, czerwony wermut oraz kilka kropli angostury. Z kolei drink inspirowany słynnym włoskim mafioso to połączenie w równych częściach szkockiej whisky z włoskim likierem amaretto. Ta słodka w smaku mikstura serwowana jest w wielu nowoczesnych lokalach, najczęściej w połączeniu z kostkami lodu.
Najstarsza whisky ma 160 lat
Zgodnie z danymi z Księgi Rekordów Guinessa, najstarszą istniejącą obecnie whisky na świecie, jest szkocka – Glenavon Special Liqueur Whiskey, która została zabutelkowana między 1851-1858, co daje jej około 160 lat. Z kolei za najdroższą sprzedaną na aukcji butelkę tego trunku zapłacono w 2019 r. 1,9 mln dolarów.
Materiał partnera. Pij odpowiedzialnie!