Jaka jest natura polskiej kuchni?
Dla Amaro kuchnia to sztuka ulotna, ale też sztuka totalna, która oddziałuje na wszystkie zmysły i odwołuje się do wspomnień z dzieciństwa. To wspomnienia napędzają przepisy np. w jego daniach typu pokrzywa-papierówki-wata cukrowa. Jest to jednym z powodów, dla których Atalier Amaro w 2013 jako pierwsza restauracja w Polsce została oznaczona gwiazdką Michelin.
Amaro wybrał Polskę, z jej kuchnia i składnikami, ponieważ dzięki przyrodzie i tradycji, jest to idealne miejsce dla kucharzy, którzy lubią naturalną żywność, zioła i dziczyznę, ale też zapomniane produkty takie jak głóg, dereń czy pigwa. Jednym z odkrywców potencjału Polski jest właśnie Amaro, który wprowadza naszą kuchnię w XXI wiek, tak by natura spotkała się z nauką.
Punktem wyjścia dla każdego przepisu z tej książki jest konkretny składnik np. aronia. Towarzyszą im piękne artystyczne zdjęcia jak z laboratorium. Raczej trudno będzie nam ugotować dania z tej książki, pomimo szczegółowych instrukcji, bo makaron z aronii, nitro-bliny z rumianku, czy keczup z głogu nie są najprostsze do wykonania.
Piękno tej książki leży raczej w jej sile inspiracyjnej. Czytając ją mam ochotę posadzić na działce tobinambur i werbenę cytrynową, czy zrobić sobie sól aromatyzowaną pędami sosny na wiosnę.
Tymczasem polecam pozachwycać się wyjątkowym, marzycielskim klimatem tej książki, która jest po to, żeby czytać w kuchni, a nie gotować.
Mam ją z czytajwkuchni.pl, miejsca, które specjalizuje się książkach kulinarnych.
Natura kuchni polskiej. Nature of Polish Cuisine
Autor: Wojciech Modest Amaro
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło
Data premiery: 2014
Ilość stron: 144
Okładka: twarda