Jest wiele dań deserów, których nazwa pochodzi od imienia jakiejś pięknej kobiety np. Piękna Helena, Pawłowa czy właśnie Tosca. Tosca była śpiewaczką i rewolucjonistką z opery Pucciniego, a ciasto Tosca to ucierane maślane ciasto z kwaśnymi owocami i migdałową chrupiącą warstwą na górze. To typowy skandynawski deser. Tradycyjna wersja jest z jagodami. Taką robi moja przyjaciółka Natalia z przepisu z książki “Fire + Ice”. Ja najbardziej lubię rabarbar, do którego dodaje trochę czerwonych owoców np. wiśni, malin lub truskawek, żeby kolor był bardziej intensywny.
Najbardziej lubię sezonowe warzywa, które jemy tylko raz do roku np. rabarbar. Uwielbiam jego jasnoróżowy kolor, który kojarzy mi się z wiosną i delikatnością. Rabarbar jest tak uniwersalny, że może zastąpić owoce w cieście czy dżemie a potem być warzywem w sałatce. Idealnie komponuje się z truskawkami i innymi sezonowymi, wiosennymi smakami. Można dodać go do zupy owocowej i przerobić na dodatek do mięsa. To najsmaczniejsze i najbardziej uniwersalne warzywo jakie znam. Szkoda, że jest tylko raz do roku.
Lubię to ciasto, bo bardzo łatwo się robi, a jest efektowne, mocno maślane i chrupiące. Jest też praktyczne, bo pół kostki masła zużywamy do ciasta, a drugą do polewy. Nie ma nic gorszego niż przepisy, po których zostajemy zostaje nam pół opakowania czegoś albo niewykorzystane białka. Ma też krótką listę składników – wystarczy mąka, masło, cukier, owoce, migdały i wanilia.
Składniki:
Owoce:
4 łodygi rabarbaru
pół łyżeczki esencji waniliowej
szczypta świeżo zmielonego pieprzu
łyżeczka cukru
3 łyżki octu jabłkowego
szklanka wiśni (u mnie mrożone) lub innych czerwonych owoców
Ciasto:
3 jajka – razem białko i żółtko
szklanka cukru
szczypta soli
1 i 1/4 szklanki mąki wymieszana z łyżeczką proszku do pieczenia
połowa kostki masła – roztopiona w kąpieli wodnej
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
Migdałowa kruszonka:
połowa kostki masła – roztopiona w kąpieli wodnej (zostawić odrobinę do wysmarowania formy)
ćwierć szklanki cukru
2 łyżki mąki
100 g migdałów w płatkach
okrągła forma do ciasta (może być też forma do tarty) wysmarowana masłem i podsypana odrobiną mąki
Przepis na Toscę – szwedzkie ciasto z migdałami i rabarbarem
Rabarbar oczyścić ze skórki i drobno pokroić. Wymieszać w miseczce z wanilią, cukrem, pieprzem i octem. Odstawić na minimum pół godziny. Jajka ubić z cukrem. Do jajek dodać masło, sól. wanilię i mąkę z proszkiem.
Wymieszać dokładnie i przelać do formy do pieczenia. Posypać rabarbarem (odsączonym z marynaty octowej) i wiśniami. Piec 40 minut na środkowej półce piekarnika w 180 stopniach (góra -dół).
W tym czasie wymieszać masło z cukrem i mąką, tak żeby nie było grudek i dodać do tego migdały, żeby słodka masa dokładnie je oblepiła. Kiedy ciasto jest upieczone wyjmujemy je na chwilę z pieca i dekorujemy je warstwą migdałów. Uważamy, żeby się nie poparzyć, bo ciasto jest gorące. Wstawiamy ciasto z powrotem do piekarnika na 200 stopni (góra) na kilka minut. Wyjmujemy je, kiedy migdały się zarumienią. Ja lubię bardziej podpieczone, ale wystarczy, że będą lekko rumiane. Uważamy, żeby nie przypalić migdałowej warstwy.
Lubisz moje wpisy? Bądź na bieżąco na Facebooku i Instagramie!
Wygląda smacznie. tylko po co ten ocet??/
Z octu i przypraw powstaje marynata do rabarbaru, która nadaje mu wyjątkowego smaku i utrwala kolor. Ocet nie trafia do ciasta, bo zalewa jest odsączana i wylewana przed ułożeniem rabarbaru na cieście.
Ciasto wygląda świetnie, uwielbiam rabarbar w każdej postaci. Jestem też łakomczuchem i mam słabość do ciast. Dlatego każde ciasto z rabarbarem muszę spróbować. Na weekend zabieram się do pieczenia.
Daj znać jak wyszło!