Podcast zaczęłam prowadzić w grudniu 2020. Nie byłam na żadnym kursie. Wtedy nie było też książek, z których można by nauczyć się podcastowania.
Było natomiast sporo materiałów w necie dla początkujących podcasterów. Typu jak opublikować pierwszy odcinek. Ale gorzej z poradami dla tych, którzy zrobili nie jeden odcinek, ale czują, że stoją w miejscu.
Zanim zaczęłam nagrywać, miałam mały kryzys. Moim marzeniem był własny podcast. Miałam sporo pomysłów na treści dotyczące rozwoju osobistego i przekonanie, że mam coś ciekawego do przekazania, Ale siedziałam przy komputerze w Black Friday i oglądałam mikrofony, które wyglądały, jakby wymagały zatrudnienia specjalisty do każdorazowego podłączenia ich. Widziałam też relacje podcasterów, którzy przerobili sobie dom na studio albo nagrywają wciśnięci w szafkę na buty, bo tam jest podobno najlepsza akustyka, a najlepsza jest, jak pot Ci cieknie po plecach i nie masz światła ani przestrzeni. Albo relacje osób, które odkryły, że od roku nagrywają swój podcast, mówiąc do tylnej części mikrofonu, bo nigdy nie przeczytały instrukcji, która miała 100 stron i wymagała studiów z akustyki.
Skończyło się tak, że najpierw nie robiłam nic przez cały miesiąc, bo czułam się przytłoczona. A potem pomyślałam, że w sumie sama czasami słucham podcastu, który jest nagrany kartoflem, bo ciekawi mnie temat, albo prowadzący jest fajny. I zaczęłam nagrywać sama kartoflem.
Odkryłam, że tak naprawdę dystrybucja jest bardzo prosta. Hosting typu Anchor robi to za mnie, ewentualnie że trzeba coś dodać raz i potem już jest. Taka aplikacja na telefon nic nie kosztuje, jeśli nagrywamy telefonem. Że wymyślanie tematów nie sprawia mi trudności.
Tak powstało 30 odcinków sezonu pierwszego Tokarska Prowizorka i drugiego-Kamila objaśnia mi świat.
Książki o podcastach
Teraz mam małą przerwę przed kolejnym sezonem. Po prostu spontan i kartofel przestały działać. Natomiast dalej nie wiem jak dobrze brzmieć nie mając własnego studia, którego nie chcę mieć i jak docierać do nowych słuchaczy.
W tym czasie, kiedy zbieram pomysły na 3 sezon przeczytałam 2 książki o podcastowaniu.
Agnieszka Papaj-Żołyńska napisała książkę dla początkujących — “Podcast w biznesie”. Gdybym zaczynała, byłby to bardzo pomocne porady.
Ale jak potrzebuje czegoś do kogoś, kto już te podstawy zna.
Podcast: Level Up
Tak trafiłam na przedsprzedaż książki Krystiana Zycha. Wydawnictwo Nieśpieszne przygotowało stronę internetową, gdzie można było się zapisać, żeby dostawać informacje o książce. Tak naprawdę był to bardzo profesjonalny kurs mailingowy. W każdym tygodniu dostawało się materiały oparte na fragmentach książki np. o tym jak nagrać odcinek solowy, urządzić sobie studio nagrań, montować dźwięk czy czytać statystyki.
Za ten mini kurs odpowiadała Ańa Komorowska z wydawnictwa. Można też było oglądać w nim dodatkowe materiały wideo, a nawet zadawać pytania autorowi książki.
Chyba nigdy nie widziałam tam profesjonalnie przygotowanej przedsprzedaży, która tyle by dawała wartościowej wiedzy i zachęcała do zakupu.
Potem dostałam mój egzemplarz książki.
Co myślę o Podcast: Level Up?
„Podcast: Level Up” jest dla podcasterów, którzy nagrali już kilka odcinków, ale chcą wznieść swój projekt na wyższy poziom. Nie ma tu więc podstawowej wiedzy, ale można dowiedzieć się więcej o tworzeniu materiałów graficznych, wtyczkach, automatyzacji działań, sprzęcie i montażu. Za najbardziej wartościowe uważam porady dotyczące prowadzenia wywiadów i nagrywek solo.
Natomiast po części dotyczącej rejestratorów, interface audio, montażu i masteringu widać, że Krystian Zych zajmuje się zawodowo profesjonalną edycją nagrań.
Szczerze mówiąc po przeczytaniu tej części czułam się trochę jak zanim zaczęłam nagrywać podcast. Zagubiona. Myślę, że to za dużo rzeczy dla laika. Gdybym miała nauczyć się tych wszystkich rzeczy i kupić te wszystkie sprzęty, to już wolałabym zapłacić komuś za edycje, zwłaszcza że stawki teraz nie są wysokie i czasami zawierają nawet wynajęcie studia nagraniowego.
Jeden z moich ulubionych podcastów, który jest jednym z najpopularniejszych na świecie w kategorii rozwój osobisty, jest nagrywany przez Danielle LaPorte, która siedzi sobie wygodnie na kanapie w swoim domu w Vancouver i mówi do mikrofonu doczepionego do telefonu. I ma jeden mikrofon, a nie 5.
Nie każdy musi mieć doktorat ze sprzętu i obróbki, a to trochę wynika z tej książki.
Brakowało mi natomiast bardziej rozbudowanych informacji o automatyzacji, promocji podcastu i budowaniu marki osobistej.
To by dopiero było potrzebne każdemu, żeby wynieść się na lepszy poziom w swoim podcaście.
Chyba że ktoś chce zawodowo zajmować się montażem, to ok.
Jakie jeszcze tematy porusza książka?
I. DOMOWE STUDIO
Przygotowanie pomieszczenia, mikrofon, rejestrator itp
II. NAGRYWANIE PODCASTU
Przygotowanie techniczne, jak nagrać dobry odcinek solowy i dobry wywiad?
III. EDYCJA I MASTERING
IV. DYSTRYBUCJA I PROMOCJA
Budowanie marki osobistej i społeczności, zarabianie na podcasćie, zarządzanie audycją
Podcast: Level Up. Wznieś swój podcast na wyższy poziom
Krystian Zych
Wydawnictwo Nieśpieszne
Objętość: 168 stron
Cena: 79 PLN
Mam zupełnie inne odczucia na temat książki Krystiana Zycha. Kupiłam ją, bo chciałam wznieść swój podcast na wyższy poziom.
A ta książka to jest reklama Krystiana i wielokrotne chwalenie samego siebie. W treści są banały, jakby przepisał je z innych blogów.
I znalazłam też recenzję zupełnie inną niż wszystkie. Autor recenzji mówi o zaletach i wadach książki.
I potwierdziło się to po zakupie książki. Nie polecam. To strata pieniędzy.
https://medium.com/@konrad_42261/podcast-level-up-czyli-jak-monetyzowa%C4%87-sw%C3%B3j-podcast-d4432af10482
A jaki masz podcast? Chętnie posłucham