W czasach, gdy mamy do czynienia z epidemią otyłości, a tylko w Polsce co czwarta osoba ma nadwagę, często zapominamy o osobach, które mają odwrotny problem – nie mogą przytyć. W końcu w każdej gazecie znajdziemy “10 porad jak schudnąć w tydzień”. Wbrew pozorom jest to dość częsty kłopot, a z powodu małej ilości informacji na ten temat, ciężko sobie z nim poradzić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przybrać na wadze.
- Nie stresuj się!
Pierwsza i najważniejsza zasada, która dotyczy nie tylko dbania o dietę, ale każdej sfery Twojego życia. Stres ma negatywny wpływ na jakość snu, apetyt i skupienie. Dużo osób, w wyniku stresu, zupełnie zapomina o jedzeniu. Może to dotyczy także i Ciebie? Należy też pamiętać, że stres ma bezpośredni wpływ na stan naszej mikroflory jelitowej, ta z kolei odpowiada za prawidłowe przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. To częsta przyczyna niedoborów i spadku wagi.
- Jedz produkty o wysokiej gęstości kalorycznej
Dieta na przytycie często kojarzy się z ogromnymi ilościami jedzenia, które ciężko zjeść, wcale nie musi tak być! Gęstość kaloryczna to nic innego jak ilość kalorii przypadająca na 100 g produktu lub 1 porcję. Przykładowo 1 kg truskawek ma 325 kcal, a 100g chipsów 503 kcal. Oczywiście chipsy to nienajlepszy wybór bez względu na cel diety, chodzi po prostu o zobrazowanie pewnej zasady. Wybór produktów, które w małej ilości będą miały więcej kalorii, spowoduje, że w ciągu dnia będziesz w stanie zjeść więcej, co przybliży Cię do Twojego celu! W praktyce oznacza to tyle, że do swoich ulubionych dań możesz dodać garść orzechów, suszonych owoców lub łyżeczkę masła orzechowego. Smacznego!
- Spożywaj więcej posiłków
Ta prosta zasada, pomoże Ci zwiększyć ilość spożytych kalorii w ciągu dnia. Jeśli nie jesteś w stanie jednorazowo zjeść dużego posiłku, rozbij go na 2 mniejsze. Świetnym rozwiązaniem jest podzielenie swojego jadłospisu na 3 główne posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolację oraz dwie lub trzy przekąski. Jeśli po głównym posiłku nie jesteś już w stanie zjeść kolejnego, w takich sytuacjach doskonale sprawdzają się także koktajle. Jest to smaczna i zdrowa alternatywa posiłku. Przykładowy wegański shake, który w jednej porcji ma aż 497 kcal – przepis z aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy:
- Napój sojowy naturalny – 1 szklanka (250 g),
- Borówki amerykańskie – 3 garści (150 g),
- Płatki owsiane – 4 łyski (40 g),
- Syrop klonowy – 3 łyżki (30 g),
- Masło orzechowe – łyżeczka (15 g),
- Wiórki kokosowe – 2 łyżki (12 g).
Wszystkie produkty należy zmiksować na gładko. Gotowe! Tak przygotowany koktajl możesz wypić od razu lub zabrać ze sobą do pracy lub szkoły.
- Baw się jedzeniem
Spraw, żeby jedzenie nie było smutnym obowiązkiem, ale przyjemnością. Chyba wszyscy zgodzimy się, że mamy swoje ulubione potrawy, które moglibyśmy jeść bez przerwy. Spróbuj uwzględnić ich w swojej diecie jak najwięcej! To też dobry moment, żeby zaprzyjaźnić się z gotowaniem. Może masz przepisy, które czekają na Ciebie zapisane w zakładce od miesięcy, ale brakowało Ci motywacji, żeby je wykorzystać? To jest dobry moment, aby do nich wrócić! Pamiętaj, że czas spędzony w kuchni i przede wszystkim jedzenie, mają sprawiać Ci przyjemność.
Unikaj w swojej diecie produktów, których nie lubisz tylko dlatego, że ktoś powiedział “od tego się tyje”. Jeśli będziesz zmuszać się do spożywania dań czy składników, które Ci nie smakują, nie będziesz w stanie zjeść ich wystarczającej ilość, a to jedynie oddali Cię od twojego celu.
- Skonsultuj się ze specjalistą
Nawet jeśli jesteś naturalnie szczupłą osobą, problemy z przybraniem na wadze warto skonsultować ze specjalistą. Lekarz zleci badania i przeanalizuje ich wyniki, a dietetyk pomoże dobrać najbardziej odpowiednią dla Ciebie strategię żywieniową.