Kwartalnik Ferment to niezależne pismo o winie w Polsce. Zostało założone w 2017, żeby edukować o winie w kontekście społecznym i rynkowym. Skupia znanych dziennikarzy winiarskich: m.in. Tomasza Prange-Barczyńskiego, Wojciecha Bońkowskiego, Macieja Nowickiego, Macieja Świetlika i Sławomira Sochaja.
Magazyn ten świętował niedawno 3. urodziny oraz 13 wydanych numerów i z tej okazji przygotowano wystawę prezentującej rozwój rynku wina w Polsce od 1989 roku do dziś.
Kuratorem wystawy jest Ewa Rybak a obejrzeć można ją w Miełżu na Czerskiej.
O czym jest wystawa?
Przede wszystkim to kompendium wiedzy o historii wina. Najważniejsze fakty, nazwiska, tytuły czasopism, producenci. Ale też przemiany naszego smaku i mentalności. Od tanich win bułgarskich dla mas i drogich francuskich z Pewexu do dnia dzisiejszego.
Są też najważniejsze czasopisma, blogi winiarskie, popularne grupy tematyczne na łamach Gazeta.pl. Można sobie przypomnieć pierwszy w Warszawie wine bar (Mielżyński), pierwszą zarejestrowaną w Polsce winnicę (Stara Winna Góra z Górzykowa, 1995), pierwsze polskie wino (Feniks 2008 z Winnic Jaworek), pierwsze festiwale i początek mody na prosecco.
Omówiony jest wpływ celebrytów jak Marek Kondrat czy Grzegorz Turnau. Ale też historie sukcesu jak wina niemieckie, prosecco czy wina z regionu Tejo.
Wino w Polsce dziś
Konsumpcja wina w Polsce w tym roku to 5,7 litra na głowę. Polacy piją
wina coraz lepsze, ale dalej widać dominację dyskontów
(50% naszego rynku wina). Najszybciej obecnie rośnie sprzedaż win musujących i… bezalkoholowych.
Mamy też oczywiście też polskie wino. Klasyczne białe i czerwone, ale też bąbelki, pet-naty, czy wina pomarańczowe.
Co będzie za kolejne 3 lata? Popijemy, zobaczymy!
Wystawę „Piękna Zofia i przystojny Karol. 30 lat rynku wina w Polsce” można tymczasem oglądać w Mielżyński Wine Bar Czerska przy ul. Czerskiej 12 w Warszawie.