Późne lato to czas słoików. Warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze i najtańsze. Jeśli mamy na działce jakieś warzywa czy owoce to nagle okazuje się, że mamy 20 kilo ogórków na zbyciu, albo 20 kilo czereśni, z którymi trzeba zdążyć zanim się szpaki dowiedzą. Czujemy też atawistyczny zew do robienia słoików, który pochodzi z czasów, gdy o tej porze roku nasze babcie robiły przetwory na długą zimę. Teraz nie robimy już przetworów, dlatego że musimy. Dzięki temu możemy czerpać z tego więcej przyjemności, przygotować mniejsze ilości, mniej się narobić a więcej nacieszyć. Domowe przetwory będą też zdrowsze i ładniejsze, bo będziemy je sami kroić i estetycznie układać w słoikach. Taki słoik będzie można podarować komuś bliskiemu, bo jest ręcznie robiony i od serca. Będzie też tańszy i bardziej ekologiczny, bo zrobimy go z warzyw, które rosną blisko, więc nie będziemy nabijać kilometrów w transporcie. Obecnie w sklepie można kupić wszystko. Ale i tak nasze kuchnie zamieniają się latem w fabryki przetworów. Szukamy też teraz nowych przepisów i pomysłów. Na słoiki tradycyjne, które pamiętamy z domu, ale też na nowe egzotyczne i międzynarodowe dania.
Dobrą książką na ten czas będzie “Wielka księga słoików”. To przepisy z kanadyjskiej kuchni Jennifer MacKenzie. Wyróżnia je to, że sporo przepisów to egzotyczne czatneje, przystawki, sosy typu chili i salsa, tapenady i relisze. Dużo więcej niż w polskiej kuchni jest też kwaszonych przetworów na bazie octu a mniej fermentowanych kiszonek z probiotykami. Wynika to z tego, że w krajach, gdzie je się mniej produktów fermentowanych nie ma się zaufania do naturalnej fermentacji. Przetwory octowe uważa się za bezpieczniejsze ze względu na kwaśne środowisko w którym powstają. Jeśli do tej pory kwasiliście tylko śliwki, to dzięki tej książce odkryjecie nowy świat octowych przetworów z warzyw i owoców.
Po tej lekturze będziecie wiedzieć co można zrobić z nadmiarem czereśni, pigwy i będziecie znać 100 przepisów na kwaszone ogórki. Poznacie też sporo patentów na sosy do dań obiadowych i warzywa w plasterkach jako dodatek do kanapek.
“Wielka księga słoików” ma oldskulowe wkładki ze zdjęciami jak w starych książkach kucharskich i sporo przepisów ze spiżarni mamy autorki, ale będzie dla nas odkrywcza, bo u nas takich kiszonek się zbyt często nie robi. Jest też cały wstęp dla początkujących, który wyjaśnia jak dezynfekować słoiki i co to jest pasteryzacja. Przepisy są w wersji na wielki gar i dużo słoików a procedury bhp dużo bardziej skrupulatne niż u nas, gdzie ogórki zalewa się po prostu wodą z solą, ale na pewno warto poszukać tu inspiracji na póżne lato w kuchni i spiżarni.
[nokaut-offers-box url=’p:/hobby-i-poradniki/wielka-ksiega-sloikow-ponad-250-przepisow-od-przetworow-z-warzyw-i-owocow-az-po-pasty-i-dipy-9788380874732.html’ classes=”big”]
Wielka księga słoików. Ponad 250 przepisów – od przetworów z warzyw i owoców, aż po pasty i dipy!
Autorka: Jennifer MacKenzie
Wydawnictwo: Laurum
Data premiery: 2017
Ilość stron: 380
Okładka: miękka