Wczesna wiosna to dobry czas na kiełki. Mamy ochotę na coś zielonego, ale nowalijki dostępne w sklepie o tej porze roku są sztucznie pędzone i niezdrowe. Jeśli zrobimy sobie kiełki z ekologicznych nasion, to nie będziemy musieli się martwić. Ważne, żeby nasiona pochodziły z zaufanego źródła. Ponieważ kupuję wszystko w internecie kiełkownicę do kiełków, kaszę niepaloną do skiełkowania i fasolę kupiłam w biogo.pl, to bardzo dobrze zaopatrzony internetowy sklep ekologiczny, gdzie jest prawie wszystko, co nam się zamarzy na wiosnę.
Pierwszą rzeczą jaką posadziłam w nowej kiełkownicy były kiełki… kaszy gryczanej. Do nie dawna sama nie wiedziałam, że grykę można skiełkować, żeby była zdrowa i łatwo przyswajalna. Koniecznie musi to być jednak niepalona ekologiczna kasza gryczana,bo palona nie wyrośnie a zwykła może nie być taka zdrowa. Co można zrobić z taką skiełkowaną gryką? Polecam sałatkę, do której dodałam też pyszną fasolę azuki (można ją zastąpić czerwoną fasolą gotowaną lub z puszki).
Składniki:
garść sałaty lub roszponki
100 g skiełkowanej niepalonej kaszy gryczanej
pół puszki kukurydzy – odsączonej
połowa papryki czerwonej oczyszczonej i pokrojonej w paski
cebula dymka – drobno posiekana razem ze szczypiorkiem
5 rzodkiewek pokrojonych na plasterki
100 g ugotowanej fasoli azuki
łyżeczka sosu sojowego wymieszana ze szczyptą papryki i pieprzu
Dzień lub 2 wcześniej nastawiamy kiełki niepalonej kaszy gryczanej. Najlepiej jeśli masz kiełkownicę, ale spokojnie wystarczy zwykłe sitko. Zaczynamy od namoczenia ziaren gryki przez pół godziny. Jeśli na powierzchni unoszą się połamane ziarna, możemy je wybrać łyżką. Potem odsączamy i stawiamy na parapecie w kiełkownicy lub na sitku z podstawką, na którą będzie ściekać woda. Podlewamy 2 razy dziennie a kiedy pokażą się kiełki przenosimy naczynie do lodówki. Kiełki nie mogą stać w wodzie, bo pleśnieją.
Poprzedniego dnia można też namoczyć fasolę azuki. Następnego dnia gotujemy fasolę.
Jak przygotować sałatkę z kiełkami kaszy gryczanej i fasolką adzuki?
Na talerzu ułóż sałatę. Sos sojowy wymieszaj z przyprawami. Następnie ułuż warstwami kiełki kaszy, kukurydzę, paprykę, rzodkiewkę i fasolę. Polej kiełki sosem sojowym. Posyp całość szczypiorkiem.
Lubisz moje wpisy? Bądź na bieżąco na Facebooku i Instagramie!
Takie duże kiełki wyrosną w ciągu 2 dni? Super. Zawsze wydawało mi się że to strasznie długo trwa i nie zabierałam się za to
Przy kiełkach gryki wystarczy, że ziarenko wypuści ogonek. Ale kiełki naprawdę szybko rosną. Takie tradycyjne dłuższe kiełki typu rzeżucha rosną ok. 5 dni
Kiełkowana gryka, to jest to! Zwykłą niepaloną kaszę uwielbiam – to musi smakować nieziemsko 🙂
Będzie jutro do pracy… 🙂
Ja wolę palaną, ale z palonej nie da się zrobić kiełków
Ciekawe połączenie smaków, muszę spróbować 🙂