Kompleksowy remont domu to bardzo duże wyzwanie zarówno logistyczne jak i finansowe. Ogrom zadań potrafi być czasem bardzo przytłaczający. Warto jednak pamiętać, że dzięki właściwemu planowaniu i zwróceniu uwagi na kilka ważnych szczegółów cały remont może przebiec praktycznie bez problemów.
Planowanie remontu
Planując generalny remont domu trzeba zacząć od przygotowanie szczegółowego planu działania. Dzięki temu całe praca przebiegnie bez nerwów i zamieszania, a także uniknie się chaosu i różnych problemów.
W pierwszym krokiem jest ustalenie co dokładnie ma obejmować remont. Jeden generalny remont nie jest równy drugiemu, trzeba to wziąć pod uwagę i określić czego dokładnie mają dotyczyć prace.
Drugą kwestią jest dokładne określenie budżetu, dzięki temu można potem konkretnie oszacować, na które prace można sobie pozwolić, a które lepiej odłożyć w czasie.
Ważną kwestią podczas remontu są także pozwolenia, które w wielu sytuacjach są niezbędne. Większość prac można wykonać bez zezwoleń, jednak np. wymiana grzejników, ocieplanie ścian czy wymiana dachu wiąże się z koniecznością zgłoszenia do właściwych organów. Trzeba o tym pamiętać, aby uchronić się przed ewentualnymi problemami.
Od czego trzeba zacząć remont?
Kiedy uda się opracować plan remontu, a także uzyska się wszelkie koniecznie pozwolenia można przejść do działania. W pierwszej kolejności warto zakupić odpowiednie sprzęty i narzędzia. Z pewnością przydadzą się drabiny i rusztowania, aby możliwe było wykonanie wszelkich prac.
Ofertę drabin i rusztowań znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Drabiny_i_rusztowania
Remont rozpoczyna się od najcięższych prac jak np. wyburzanie ścian działowych i ustawienie nowych. Jest to konieczne, zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie podział pomieszczeń jest często dość niepraktyczny.
Na tym etapie można też zerwać podłogi i położyć nową. Dobrze sprawdzą się panele podłogowe, których ofertę możesz sprawdzić: https://www.ceneo.pl/Panele_podlogowe/p:Komfort.htm
Wymiana dachu i okien
Kolejnym elementem prac może być wymienienie dachu i okien oraz drzwi. Zależnie od stanu budynku konieczna może się okazać całkowita wymiana lub jedynie dodatkowe ocieplenie i uzupełnienie. Jeśli więźba jest w dobrym stanie nie trzeba jej ruszać, ogranicza to koszty.
Wybierając nowe okna i drzwi, należy wybrać modele, które spełniają się najwyższe klasy dotyczące energooszczędności. Jest to bardzo ważne, aby jak najbardziej obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Elewacja zewnętrzna
Planując remont domu, trzeba także pamiętać o remoncie elewacji zewnętrznej. Odnowienie domu zwykle wiąże się z koniecznością całkowitego ocieplenia i tynkowanie. Izolację można wykonać wykorzystując styropian. Jest to najbardziej popularny materiał służący do ocieplania.
Warto zaznaczyć, że w przypadku domów drewnianych odnowienie elewacji może być nieco droższe. W takim wypadku trzeba zastosować wełnę mineralną.
Prace wykończeniowe
Ostatnim etapem remontu są prace wykończeniowe. W tym celu warto zakupić gładzie oraz farby, aby móc skutecznie odnowić ściany. Jest to także etap w trakcie, którego zmienia się oświetlenie, wymienia modele, a także wybiera wszelkie dodatki.
Ofertę gładzi znajdziesz tutaj: https://www.ceneo.pl/Zaprawy/Rodzaj:Gladzie.htm
Na rynku dostępne jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które mogą się przydać na każdym etapie budowy. Warto je wykorzystać, aby osiągnąć satysfakcjonujący i praktyczny efekt.
Materiał partnera