Zastąpienie detergentów octem to nie tylko porządki bez chemii, ale też duża oszczędność.
Butelka octu kosztuje 2 złote i starcza na bardzo długo. Plusem czyszczenia octem jest to, że mamy 1 uniwersalny preparat, którym posprzątamy i kuchnie i łazienkę. Ocet czyści każdy tłuszcz i kamień.
Jak czyścić octem?
Do wyboru mamy zanurzanie w occie miękkiej szmatki albo używanie rozcieńczonego z wodą w butelce ze spryskiwaczem, która została po innym detergentem. Proporcje to mniej więcej 4 łyżki octu na pół litra wody
Co możemy czyścić octem?
Łazienka
Wszystko od kafelków po sedes można wyczyścić octem. Jest niezastąpiony przy czyszczeniu fug, kranów zacieków z umywalki, wanny. Walczy z pleśnią i brzydkim zapachem z odpływu.
Kuchnia
Ocet pomoże nam czyścić lodówkę, blaty, piekarnik i wszelkie inne tłuste i brudne miejsca.
Ale co zrobić, jeśli nie lubimy zapachu octu? Jeśli tylko lubicie zapach cytrusów to nie będzie problemu.
Składniki octu cytrusowego:
- skórki z cytrusów (mandarynki -skórki w całości, pozostałe cytrusy obieramy cienko obieraczką),
- ocet spirytusowy (taki zwykły ze sklepu)
Obrane skórki z dowolnych cytrusów wkładamy do słoika i zalewamy octem. Nie musimy mieć od razu porcji na cały słoik, można dokładać skórki do słoika z octem w miarę zużywania owoców. Ważne jest żeby cytrusy nie były woskowane. Można kupić wersję ekologiczną, albo wymoczyć w roztworze sody oczyszconej.
Zostawiamy na minimum 2 tygodnie w temperaturze pokojowej. Po tym czasie zlewamy ocet cytrusowy do butelki a skórki odsączamy i wyrzucamy. Jeśli decydujemy się na rozcieńczenie octu wodą w butelce ze spryskiwaczem warto przelać go przez sitko, żeby pozbyć się wszelkich pozostałości skórki.
Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło