Polacy lubią wino, a blisko połowa respondentów pijących wino próbowała już wina gruzińskiego.
Jakie wino lubią Polacy?
Jak dowodzą badania przeprowadzone przez SW Research, Polacy pijący wino sięgają po nie częściej niż po piwo, wódkę czy likiery. Kupując je, zdecydowana większość, bo aż 74% badanych, sugeruje się rodzajem wina. Dopiero drugim elementem, który wpływa na naszą decyzję konsumencką, jest cena — zwraca na nią uwagę ponad 46% respondentów. W pozostałej kolejności smakosze wina kupują je ze względu na markę (30%) i kraj pochodzenia danego trunku (24% badanych).
Blisko ¾ respondentów deklaruje spożycie wina przy okazji spotkań z rodziną lub znajomymi, a 68% podczas przyjęć i imprez. Bez okazji wino pije 43% ankietowanych. Polacy najczęściej piją wino w domu (56%), ewentualnie u rodziny lub znajomych (32%). Warto dodać również, że wino kupujemy samodzielnie (71%). Swoje ulubione wino cenimy za jego smak i aromat (69%).
Najpopularniejszymi miejscami zakupu win są supermarkety (43%), dyskonty (36%) i sklepy alkoholowe (31%). Co ciekawe na zakup win online decyduje się tylko 4% respondentów.
Wino lubimy i się nim interesujemy. Dowodzą tego sami respondenci – spośród respondentów, którzy kupią wino samodzielnie, 35% sprawdza informacje o nim w internecie, 27% prosi o radę sprzedawcę, a 12% pyta lub dzwoni do znajomego.
Wina z Gruzji w Polsce
Za gruzińskimi winami stoi tradycja sięgająca 8000 lat i PRL. Alazani Valley, Old Tbilisi, czy Saperavi, to najczęściej kupowane przez Polaków wina gruzińskie z Kachetii – najstarszego na świecie regionu, jeśli chodzi o uprawę winogron, leżącego we wschodniej części Gruzji.
Chociaż nazwy regionów produkcji win gruzińskich nie są powszechnie znane w Polsce, to 66% respondentów wskazało w badaniu, że ma pozytywne skojarzenia z Gruzją. 55% ankietowanych ceni gruzińską kulturę kulinarną, a niemal połowa (46%) ankietowanych próbowała już gruzińskiego wina.
Polacy deklarują zakup win gruzińskich głównie w specjalistycznych sklepach z winami oraz sklepach z alkoholem.
„Polacy lubią Gruzję, cenią jej kuchnię i wino. To nie dziwi – Gruzja dopracowała do perfekcji połączenie tradycji z nowoczesnością, oferując wysokiej jakości wina” – komentuje Szymon Milonas, sommelier i ambasador win gruzińskich. „Najmodniejszy w tej chwili na świecie trend win naturalnych i tzw. bursztynowych ma swoje początki właśnie w Gruzji i używanej tam do fermentacji qvevri – glinianych naczyń, które dla utrzymania stałej i niskiej temperatury są zakopywane w ziemi” – dodaje Milonas.
Pamiętaj, żeby pić odpowiedzialnie, bo alkohol nie jest zdrowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak działa marketing wina (taki jak np. informacja prasowa, którą właśnie czytasz) i jak dbać o zdrowie, jeśli pijesz alkohol, posłuchaj mojego podcastu.