Najmodniejsze rośliny doniczkowe staną się atrakcyjną dekoracją salonu. Jakie gatunki wybrać? Jak je sadzić i pielęgnować? Podpowiemy w artykule.
Rośliny doniczkowe we wnętrzach
Rośliny doniczkowe we wnętrzach są w ostatnich latach najpiękniejszą dekoracją – nie tylko modną, ale też pożyteczną. Jak działają rośliny we wnętrzach?
Przede wszystkim wiele gatunków roślin ozdobnych, potrafi oczyścić powietrze z grzybów, patogenów, oraz szkodliwych substancji, jak benzoesany itp. To szkodliwe substancje, które są wydzielane do powietrza z farb do ścian, klei z mebli, paneli, elementów budowlanych. System korzeniowy rośliny filtruje powietrze, i oczyszcza je właśnie z tych szkodliwych substancji.
Rośliny doniczkowe we wnętrzach nie tylko dekorują, ale też spełniają pożyteczne funkcje.
Inne oddziaływanie roślin jest dobrze odczuwalne przez nas, w czasie przebywania w pomieszczeniu z wieloma roślinami doniczkowymi. Rośliny doniczkowe potrafią neutralizować szkodliwe promieniowanie, które emituje wiele urządzeń elektronicznych, które powoduje u nas rozkojarzenie, bóle głowy, zmęczenie.
Rośliny doniczkowe wysycają powietrze jonami naładowanymi ładunkami ujemnymi, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.
W pomieszczeniach, w jakich znajdują się rośliny, wilgotność powietrza jest znacznie wyższa, co zdecydowanie poprawia komfort przebywania w nich.
Wykorzystanie roślin doniczkowych w przestrzeniach mieszkań ma jeszcze jedną zaletę – zieleń wpływa kojąco na nasz umysł i ciało, pomaga nam się zrelaksować, a otaczając się zielenią, lepiej wypoczywamy.
Donice jakie wybierzemy, powinny podkreślać urok roślin. Dla tych filodendronów wybrano model HAVALO.
Najmodniejsze rośliny doniczkowe – gatunki
Najmodniejsze rośliny doniczkowe są ściśle związane z trendami, jakie panują we wnętrzach – obecnie mamy modę na urban jungle, ale stale modne są wnętrza loftowe i industrialne, stąd też modna na określone rośliny doniczkowe.
Oplątwy
Oplątwy to rośliny powietrzne, które do życia potrzebują tylko powietrza. To z powietrza pobierają parę wodą i inne potrzebne składniki. Oplątwy to jedne z modniejszych roślin – zachwyciły nas wyglądem i minimalnymi wymaganiami. Wśród grupy oplątwa można wyróżnić gatunki o pokroju zwisłym, wzniosłym, czy też takie, które wyglądają jak kępa kolczastych liści. Dzięki doborowi odpowiednich stojaków lub podpór, udaje się je pięknie wyeksponować.
Oplątwy to rośliny powietrzne, nie potrzebują podłoża.
Sukulenty
Sukulenty są modne od kilku sezonów – tworzymy z nich piękne kompozycje, nie tylko w doniczkach, ale również w formie zielonych obrazów. Możemy wykorzystać różne gatunki rojników i rozchodników. Sukulenty są mało wymagające – potrzebują ciepłego i słonecznego stanowiska, po za tym radzą sobie z niedoborami wody. Rojniki i rozchodniki to bogactwo barwnych liści oraz kwiatów – gatunki są atrakcyjne i często zaskakujące. Ich rozmiary najczęściej są niewielkie – do kilkunastu centymetrów.
Do sukulentów możemy zaliczyć też kaktusy – które chętnie wykorzystuje się we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Kaktusy to mocno zróżnicowana grupa, wśród której znajdziemy okazy o wysokości 1 cm, i nawet 18 metrów. W naszym klimacie jednak nie dostają do tych wysokości, osiągają maksymalnie kilka metrów -co też robi wrażenie!
Kaktusy mają małe wymagania, zdecydowanie bardziej szkodzi im nadmiar wody, niż niedobór.
Kaktusy pięknie prezentują się we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych, w donicach betonowych.
Kaladium dwubarwne
Kaladium dwubarwne to piękna roślina o liściach, których nie sposób pomylić z innymi. Soczyście wybarwione, w kolorach różu, czerwieni, z plamkami lub barwną nerwacją, kaladium zachwyca w każdym wnętrzu.
Jest to roślina o skromnych wymaganiach – stanowisko jasne i regularne podlewanie sprawią, że będzie rosnąć zdrowo.
Filodendrony
Filodendrony to bogato złożona grupa, wśród której wyróżnimy prawie 700 gatunków o liściach barwnych, powcinanych, nakrapianych, dużych i małych, w formie pnączy i roślin zielnych. Najbardziej znany jest filodendron powcinany, który przypomina monsterę. Jego ciemnozielone liście są intensywnie powcinane. Filodendron potrzebuje rozproszonego światła i zraszania liści. Warto mieć go w swojej kolekcji.
Filodendrony mają bardzo dekoracyjne liście.
Monstery
Monstery podbiły nie tylko nasze wnętrza nie tylko jako żywa roślina. Motyw charakterystycznie powycinanego liście monstery pojawia się na tkaninach, porcelanie, na obrazach. Monstera jest piękną rośliną, której największą zaletą są właśnie ażurowe liście. Liście monstery mogą być znacznej wielkości – nawet do 70 cm, ale pamiętajmy, że młode egzemplarze nie są powcinane. Dziurkowanie pojawia się dopiero z wiekiem rośliny. Dodatkowo listki mają intensywnie ciemnozielony kolor.
Monstera jest pnączem, dlatego musimy zapewnić jej do wzrostu podporę – najlepiej bambusową tyczkę. Najlepiej będzie rosła na stanowisku o rozproszonym świetle. Idealnie sprawdzi się duże pomieszczenie (ze względu na jej rozmiary), o wysokiej wilgotności powietrza.
Liście monstery są ciekawie dziurkowane.
Najmodniejsze rośliny doniczkowe – sadzenie
Najmodniejsze rośliny doniczkowe będą dekorować nasz salon, a jeżeli odpowiednio je posadzimy, nie sprawią problemów, będą wyglądać atrakcyjnie, bez konieczności kłopotliwej pielęgnacji.
Sadząc rośliny doniczkowe, musimy przede wszystkim dobrze wybrać doniczki – powinny być atrakcyjne, tak aby pozwalały wyeksponować walory dekoracyjne roślin. Doniczki muszą pasować do stylu wnętrza, w jakim będą ustawione. Ale to nie jedyne kryterium – kupując doniczki dla naszych roślin, musimy dopasować ich wielkość i kształt. Wielkość doniczki musi uwzględniać rozmiary rośliny, a także ich system korzeniowy. System korzeniowy musimy uwzględnić również, wybierając kształt doniczki.
Przystępując do sadzenia, bardzo dokładnie wybierzmy podłoże – musi być dopasowane do wymagań rośliny. Pamiętajmy, że podłoże musi zapewniać możliwość zaspokojenia potrzeb pokarmowych rośliny – dlatego musi być starannie przygotowane, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe.
Ponadto zwróćmy uwagę, czy podłoże jest przepuszczalne, większość roślin nie toleruje stojącej wody. Ważne jest zachowanie równowagi wodno-powietrznej w podłożu. Korzenie, zalane wodą, nie mają możliwości pobierania powietrza, gniją, przez co cała roślina obumiera.
Aby uniknąć zalegania wody w obrębie systemu korzeniowego, warto w donicy wykonać drenaż – zwłaszcza dla roślin w typie sukulentów, grubo listnych, które są wrażliwsze na nadmiar wody.
Jak wykonać drenaż?
Najpierw na dnie donicy wykonujemy otwór odpływowy, a następnie przysłaniamy go delikatnie, tak aby nie wypływało przez niego podłoże. Następnie na dno musimy wsypać warstwę keramzytu – to granulat, powstający z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny. Keramzyt ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest przewiewny, a także lekki. Na warstwie keramzytu układamy agrowłókninę, a następnie wsypujemy podłoże.
Najmodniejsze rośliny doniczkowe – pielęgnacja
Aby rośliny doniczkowe wyglądały atrakcyjnie, musimy zapewnić im pielęgnację. Różnorodność gatunków sprawia, że możemy wyróżnić rośliny o skrajnie odmiennych potrzebach, jednak, gdybyśmy chcieli określić wspólną zasadę dla pielęgnacji roślin doniczkowych, musimy powiedzieć, że musi być to regularna pielęgnacja.
Podlewanie, nawożenie, zraszanie liści, to zabiegi które muszą być wykonywane regularnie – nawet sukulenty, które podlewamy bardzo rzadko, są przywiązane do regularności podlewania.
Co możemy zrobić, aby te pielęgnację utrzymać na stałym poziomie? Dobrym rozwiązaniem są doniczki z systemem nawadniania. Zastosowanie takiej donicy pozwala wyposażyć roślinę w wodę, lub wodę z dodatkiem nawozu, przez długi czas. Co ważne, roślina sama pobiera wodę, dzięki czemu rośnie w optymalnych warunkach, i wygląda tak pięknie jak w naturze.
Rośliny doniczkowe, wyposażone w odpowiednie donice, będą dekoracją każdej przestrzeni.
Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jakie donice?
Najmodniejsze rośliny doniczkowe wymagają pięknej, najmodniejszej oprawy. Jakie doniczki warto im zafundować?
Aby wyeksponować rośliny doniczkowe, możemy wybrać donice z podświetleniem. Doniczki takie wyglądają efektownie po zmroku. Możemy sterować je pilotem, zmieniając kolor podświetlenia, lub zdecydować się na wariant z jednym rodzajem podświetlenia. Taka podświetlana donica sprawi, że wieczorem we wnętrzu zrobi się nastrojowo.
Donice podświetlane są bardzo atrakcyjne, tworzą w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.
Jeżeli chcemy być modni, warto, zwłaszcza dla gatunków przewieszających się, wybrać model donicy z makramą, lub zakupić taką dla naszych donic. Makrama pozwala zawiesić doniczkę w oknie, pod sufitem, nad stołem.
Rośliny doniczkowe to piękna i modna dekoracja salonu i każdej strefy wypoczynku. W otoczeniu roślin przyjemnie się wypoczywa, dlatego warto mieć kilka gatunków u siebie.
Wpis powstał we współpracy ze sklepem internetowym Ogrodolandia.pl