Remont kuchni – zwłaszcza generalny – wiąże się z ogromem prac. Jest to zadanie złożone i wieloetapowe, niezbędne może okazać się zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów.
Kiedy zdecydować się na remont kuchni i o czym należy pamiętać przed jego rozpoczęciem?
Remont kuchni warto przeprowadzić, gdy korzystanie z tego pomieszczenia jest mało komfortowe, meble są zużyte bądź zniszczone, podobnie jak ściany, podłoga i sufit. Z reguły remont potrzebny jest po dużej awarii, np. instalacji wodnej czy kanalizacyjnej. Okazją do jego przeprowadzenia może również być zakup nowego sprzętu AGD.
Należy dokładnie określić, co konkretnie chcemy wyremontować, z tym bowiem wiążą się konieczne prace oraz koszta. Może się okazać, że generalny remont nie jest potrzebny i nie musimy skuwać płytek, bo wystarczy je odmalować.
Jeśli będziemy wymieniali instalacje gazowe, powinno się załatwić związane z tym formalności.
Nim przystąpimy do prac, koniecznie trzeba przygotować projekt kuchni. Powinien on zawierać:
– wymiary pomieszczenia;
– okna i drzwi;
– wyposażenie i meble;
– instalacje i podłączenia.
Aby kuchnia była wygodna i dobrze pełniła swoją funkcję, nie należy zapominać o zasadzie trójkąta roboczego:
– odległość między lodówką i zlewozmywakiem – 120-210 cm;
– odległość między zlewozmywakiem i kuchenką – 90-210 cm;
– odległość między lodówką i kuchenką – 120-170 cm.
Jeśli zasada ta zostanie zachowana, podczas gotowania i sprzątania nie trzeba będzie wykonywać zbyt wielu ruchów.
Jakich specjalistów należy zatrudnić przy remoncie kuchni?
Wiele prac związanych z remontem kuchni (poza tymi, które wymagają uprawnień, np. przyłączanie instalacji gazowej) możemy wykonać samodzielnie, jeśli tylko posiadamy odpowiednie umiejętności, wiedzę, dobre materiały i dużo czasu oraz cierpliwości. Czasami warto samemu wziąć się do roboty, zwłaszcza, kiedy remont polega tak naprawdę na odświeżeniu co bardziej zużytych elementów; pozwoli to zaoszczędzić pieniądze.
Jednakże remont generalny kuchni to skomplikowane, trudne i czasochłonne przedsięwzięcie, warto zatem rozważyć zatrudnienie specjalistów, którzy wykonają zlecenie w sposób profesjonalny, bezpieczny i sprawny, my zaś oszczędzimy czas i nerwy.
Przykładowo, jeśli nie zamierzamy samodzielnie kłaść nowych płytek, gdyż obawiamy się, że nie poradzimy sobie z ich wycinaniem i dopasowywaniem na wymiar, pomoże nam glazurnik. Do nas należał będzie tylko wybór płytek, ich instalacją zajmie się fachowiec, który wykona pracę dokładnie, profesjonalnie i przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Z glazurnikiem warto skonsultować się jeszcze przed rozpoczęciem prac, gdyż może on udzielić nam licznych porad odnośnie tego, jakim materiałem okleić ściany kuchni.
Z kolei do założenia instalacji wodnej zatrudnić trzeba hydraulika.
Gdzie szukać glazurników i innych specjalistów?
Jeśli nie chcemy samodzielnie prowadzić prac remontowych w kuchni, a nie mamy znajomego fachowca, warto poszukać ofert w dobrych portalach ogłoszeniowych. Dobre to takie, które zawierają szeroką, budowaną przez dłuższy czas bazę firm, oferują możliwość porównania ich ofert i poznania zweryfikowanych opinii na ich temat, a także umożliwiają szybki kontakt z wykonawcami za pośrednictwem telefonu, maila bądź czatu.
Z pomocą takiego portalu można nie tylko przeglądać oferty firm, ale też zamieścić swoje zlecenia glazurnicze i wszelkie inne.