Czy można zrobić kiszony topinambur? Oczywiście! Topinambur to jedno z tych warzyw typu pasternak, które najpierw było powszechnie dostępne. Potem okazało się, że bez sensu je uprawiać skoro pasternak ma mniej substancji odżywczych niż pietruszka, a topinambur gorzej się obiera niż ziemniak, bo ma nieregularny kształt. Następnie oba zostały ponownie odkryte na biobazarach i teraz kosztują fortunę.
A przecież topinambur był kiedyś tak popularny, bo praktycznie sam rośnie. Wystarczy pociąć go na kawałki i zakopać w ziemi jak ziemniaki. Na pewno zasadze go na działce w tym roku, bo ma dobry stosunek pracy, którą trzeba włożyć w uprawę, do ceny w sklepie i do dostępności. Powinien kwitnąć w lecie (chociaż mój w tym roku kwitł dopiero na początku października) a zbiera się go po pierwszych przymrozkach.
Jest tylko jedna rzecz droższa niż sklepowy topinambur, której zrobienie samemu jest jeszcze prostsze: Kiszony topinambur.
Wystarczy zalać bulwy solanką i poczekać kilka dni. Kiszony topinambur ma konsystencję marynowanego czosnku i lekko orzechowy, solankowy smak. Jest pyszny. I nie trzeba go obierać jak do gotowania. Jest też bardzo zdrowy na jelita, bo zawiera prebiotyk inulinę.
Gotową kiszonkę można kupić na bazarze np. Zieleniaku Banacha albo przez internet np. w Rano Zebrano, ale po co? Robi się go dosłownie chwilę i mamy dodatek taki jak w restauracji Water&Wine w Nałęczowie (tylko tam kiszą w serwatce). Całkiem dobry jest też sok z kiszenia z odrobiną oliwy. Na pewno wypróbuję też kiszenie topinamburu w serwatce tak jak w Water&Wine, ale nie udało mi się wysępić od nich przepisu, więc muszę trochę poeksperymentować.
Tym razem wersja saute, ale za rok poeksperymentuję jeszcze z przyprawami i dam znać jak wyszło.
Co się robi z takim kisoznym topinaburem?
To doskonały dodatek do sałatek, ale też do sushi. Koniecznie spróbujcie domowych maki z kiszonym topinamburem w środku!
Składniki na 2 średnie słoiki:
solanka: litr wody i łyżka soli
kilo bulw topinambura – umytego i wyszorowanego szczotką do warzyw
4 ząbki czosnku
korzeń chrzanu obrany i pokrojony na pół
2 listki laurowe
Jak ukisić topinambur – domowy kiszony topinambur?
Do każdego wyparzonego słoika wrzucamy po 2 ząbki czosnku, listek laurowy i kawałek korzenia chrzanu. Dodajemy bulwy topinambura i zalewamy posoloną wodą. Odstawiamy na co najmniej tydzień.
Więcej przepisów na kiszonki znajdziecie tutaj.
Przy gotowaniu wspaniale słucha się podcastów. Chcesz się przekonać? Posłuchaj najnowszego odcinka mojego podcastu!
Hmm uslyszalam o tym dopiero jak stalam sie qlascicielka krolika.
Króliki lubią topinambur?
Przyznam szczerze, że całkowicie zapomniałam o istnieniu topinamburu. Pamiętam, że moja babcia uprawiała go na działce, ale nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek go jadła. Czas spróbować 😉
Wow! Ja nigdy nie słyszałam o czymś takim, tym bardziej dzięki za ten wpis! Muszę spróbować 😁!
Koniecznie muszę wypróbować! Jestem bardzo ciekawa jak mi wyjdzie 🙂
No na ten pomysł bym nie wpadła. Uwielbiam wszelkie kiszonki, dzięki za inspirację 🙂
Uwielbiam wszelkie kiszonki! I coś czuję, że namówię żonę na wypróbowanie Twojego przepisu 🙂