Dobrze zaprojektowana wyspa kuchenna to funkcjonalny sposób na otwarcie kuchni na salon bądź jadalnię. Podkreśla efekt wizualny i nadaje całości nowoczesnego klimatu. Wyspa kuchenna wymaga jednak dużej przestrzeni, a jej budowa i montaż wiążą się zwykle z wysokimi kosztami.
Open space to jeden z największych trendów architektonicznych ostatnich czasów. Otwarcie kuchni na pokoje dzienne lub jadalnię pozwala uzyskać przestronne wnętrza, które dają nam swobodę gotowania i przebywania z najbliższymi jednocześnie.
Wyspa kuchenna ‒ jakie ma zalety?
Wyspa w kuchni to ciekawy zabieg aranżacyjny, który sprawia, że pomieszczenie zyskuje na nowoczesności. W łagodny sposób oddziela kuchnię od salonu, a jednocześnie stanowi wygodną przestrzeń roboczą. Wyspa pozwala na optymalne rozstawienie sprzętów AGD i staje się miejscem spotkań członków rodziny. Daje też szansę na wspólne gotowanie. W wielu domach sprawdza się w roli roboczego stolika śniadaniowego, przy którym można postawić wygodne hokery.
Zależnie od indywidualnych upodobań oraz możliwości technicznych pomieszczenia, wyspa może odgrywać rolę blatu lub być miejscem bardziej wielofunkcyjnym, mieszczącym zlewozmywak, płytę grzewczą i okap. Jeżeli zależy nam na tym, aby w wyspę wmontowane były różnego rodzaju urządzenia kuchenne, powinniśmy zdecydować o tym już na etapie adaptacji projektu budynku. Niektóre rozwiązania wymagają bowiem odpowiednich rozwiązań lub przeróbek instalatorskich, które należy wykonać już w trakcie budowy. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy sprawdzonych ekip budowlanych lub projektantów wnętrz, którzy podpowiedzą, kiedy i jakie zmiany będą konieczne. Wykwalifikowanych fachowców znajdziemy np. na stronie Building Companion, gdzie możemy porównać ceny i zakres usług kilku wykonawców i zdecydować, jaka oferta jest dla nas najbardziej atrakcyjna.
Największe wady i ograniczenia wysp kuchennych
Wyspa wymaga dosyć dużej przestrzeni. Nie sprawdzi się więc w kuchniach o ograniczonym metrażu, ponieważ będzie niefunkcjonalna i doprowadzi do efektu „zagracenia” wnętrza ‒ będzie utrudniała swobodne poruszanie się i negatywnie wpłynie na estetykę pomieszczenia. Z tego powodu wyspa kuchenna to rozwiązanie, którego realizację zaleca się w pomieszczeniach o powierzchni przynajmniej 20 m2. Jeżeli meble i sprzęty znajdujące się w otoczeniu wyspy będą od niej oddalone w odległości mniejszej niż 90 centymetrów, dostęp do nich będzie utrudniony, a kuchnia stanie się niepraktyczna.
Optymalny i komfortowy dla domowników rozstaw pomiędzy wyspą a innymi elementami kuchni to 110‒120 centymetrów. Jedną z wad kuchni z wyspą są także wysokie koszty jej wykonania. Szacuje się, że montaż wyspy może zwiększyć koszt aranżacji kuchennej nawet o 50% ‒ dotyczy to dużych wysp kuchennych, które wymagają doprowadzenia rur i odpływów oraz są wyposażone w urządzenia AGD, barek czy zlewozmywak.
Materiał partnera
Mam u siebie kuchnię z wyspą otwartą na salon od wielu lat i na każdej płaszczyźnie sobie chwalę. Szczególnie jeśli jesteśmy bardzo blisko z domownikami to nie oddzielają nas sztuczne blokady, a i całość sprawia wrażenie większej przestrzeni.
To prawda, od razu więcej miejsca i całą rodzina razem.