Szukając wina do obiadu lub na spotkania towarzyskie często spotykamy się z dylematem: Jakie wino będzie najlepiej pasować do konkretnego posiłku? Przekonaj się, że wybór idealnej butelki nie musi być trudny!
O czym warto pamiętać podając wina?
Tak naprawdę nie ma sztywnych zasad, których musimy koniecznie się trzymać wybierając wina. Można po prostu zaufać swoim gustom i upodobaniom, jednak warto pamiętać o kilku ustaleniach, które uczynią doświadczenie przyjemniejszym.
- Lekkie wina zazwyczaj podajemy przed wytrawnymi
- Serwujemy wina od młodych do starszych
- Nie podajemy wina do potraw z octem (ewentualnie balsamicznym)
- Jeżeli do kolacji podajecie kilka różnych win, na sam początek podamy te musujące, następnie białe wytrawne, różowe, czerwone, a finalnie słodkie
- Warto podawać wina w odpowiedniej dla nich temperaturze.
Dobierz wino do potrawy, którą będziesz podawać
Zakup odpowiedniego wina będzie zależał od składników i rodzaju potrawy, którą podasz na stół. Warto rozpatrzyć kwestię wyboru właśnie w tej kategorii. Są to oczywiście podstawowe zasady, które coraz częściej naginają nawet koneserzy.
1. Wina białe
Można je podawać jako aperitify, zwłaszcza jeśli są bardziej wytrawne i kwaśne. Wino białe półwytrawne najlepiej skomponuje się z rybami, makaronami, białym mięsem, cielęciną, drobiem, pasztetami i grzybami.
2. Wina różowe
Podobnie jak białe, wina różowe będą odpowiednie do ryb, białego mięsa, wędlin oraz delikatniejszych serów. Jeśli chcemy skomponować trunek z deserem, warto wybrać różowe półsłodkie. Dlaczego wino różowe stało się bardzo popularne? Jest to elegancki ulubieniec kobiet i uniwersalny napój na każdą okazję.
3. Wina czerwone
Młode, lekkie wina czerwone cieszą się ostatnimi czasy popularnością jako aperitify. Poza tym serwujemy je do niekrwistych czerwonych mięs, serów o delikatnym smaku, wędlin, a nawet do pizzy i ryb w sosie lub smażonych.
Gdy podajemy bardziej dojrzałe i wykwintne wina czerwone, warto skomponować je z czerwonym mięsem, dziczyzną oraz ostrymi fermentowanymi serami. W przypadku bardzo drogich win można zrezygnować z posiłku na rzecz niezakłóconej degustacji.
4. Wina słodkie
Zazwyczaj serwujemy je do wszelkiego rodzaju deserów, a nawet jako aperitify. Można też podać białe wino słodkie lub półsłodkie do wątróbek i ryb. Czerwone nalewamy także do ostrych serów.
5. Wina musujące
Wino musujące podajemy schłodzone (6-9 stopni). Jest to idealny wybór na cieplejsze dni. Można pić je jako aperitif lub solo, a każda potrawa z nim skomponowana stworzy niezawodny duet.
Wykorzystaj praktyczne podejście
Jeśli nie jesteś pewien lub posiadasz mało doświadczenia w temacie, spróbuj podejść do wyboru wina od strony czysto pragmatycznej. Istotną kwestią jest to, w czym podajesz napój, gdyż każdy rodzaj ma przeznaczone do tego naczynia. Serwowanie wina w odpowiednim rodzaju kieliszka to tradycyjna i podstawowa zasada. Zobacz więc jaką zastawę masz w swoim domu. Trzymając się tej reguły sprawisz, że doświadczenie będzie bardzo eleganckie. Jakie wino nalewamy do jakiego naczynia?
- Wina czerwone podajemy w zwężających się u góry kieliszkach. Można także wybrać te proste, jednak pierwsza opcja jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem. Do drogich, wykwintnych win wybierzemy mocne zwężenie.
- Białe wina podaje się podobnie jak czerwone. Zwróćmy jednak uwagę na wysokość kieliszka, która powinna być nieco większa.
- Wina musujące nalewamy do smukłych naczyń na wysokiej nóżce. Najlepiej zachowuje się wtedy ich struktura, a zapach czujemy wyraźniej.
Oczywiście, wino możemy wybrać według własnych preferencji nie trzymając się standardowych rozwiązań. W zależności od pogody, nastroju i ochoty, możemy żonglować ilością możliwości, które są praktycznie nieograniczone.
Pamiętaj, żeby pić odpowiedzialnie, bo alkohol nie jest zdrowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak działa marketing wina (taki jak np. informacja prasowa, którą właśnie czytasz) i jak dbać o zdrowie, jeśli pijesz alkohol, posłuchaj mojego podcastu.