Kinkiety kryształowe to bardzo atrakcyjne lampki, które tworzą wyjątkowy nastrój i praktycznie doświetlają wnętrza. Nawet przed włączeniem przyciągają spojrzenia i wnoszą do mieszkania szczyptę elegancji. Aby jednak tak było, trzeba o nie dbać i zachować je w czystości.
Kinkiety z kryształu – zawsze praktyczne i atrakcyjne
Lampki kryształowe atrakcyjnie rozświetlają wnętrze i tworzą przytulny klimat. Można instalować je w różnych pomieszczeniach i miejscach, bo nawet we wnętrzu o małej kubaturze świetnie się zaaklimatyzują. Ich rola jest nieoceniona. Doświetlą daną strefę, np. kącik relaksu czy półkę z książkami. Zamontowane u dołu listwy i skierowane ku górze wizualnie poszerzą metraż, a w mniejszych wnętrzach mogą być samodzielnym źródłem światła.
Kinkiety można nabyć w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Jeśli cenisz sobie styl klasyczny, wybierz kinkiet z tekstylnym abażurem lub kinkiet kryształowy. Natomiast w aranżacji nowoczesnej możesz więcej poeksperymentować, umieszczając nawet te o fantazyjnych kształtach.
Jak pielęgnować kinkiety, aby zachowały swój blask?
Przede wszystkim pamiętaj o regularności. Wycieranie kurzu delikatnie zwilżoną ściereczką lub miotełką pozwoli Ci zaoszczędzić czasu na późniejsze szorowanie lampy. Natomiast raz na jakiś czas konieczne jest dokładniejsze czyszczenie już przy użyciu delikatnego detergentu. Dużo zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest lampa. Inaczej czyści się powierzchnie szklane, a inaczej drewniane. Często pojawiaj się metalowe powierzchnie, które stanowią podstawę klosza lub jego obudowę. Takie elementy dobrze wypoleruj, aby nie były widoczne nieestetyczne smugi i inne zabrudzenia. Idealnie czysty metal będzie lśnił z daleka i doda uroku kinkietowi. Metalowe elementy pokryte są czasami kolorem srebrnym, złotym lub miedzianym, które w połączeniu z błyszczącymi kryształkami tworzą atrakcyjne zestawienie.
Sposób na czyste kryształki – jak dbać o kinkiety?
Kinkiety montuje się najczęściej na ścianie w zasięgu ręki, ale czasami znajdują się także na suficie. Tak czy inaczej, kinkiety podlegają zabrudzeniu niezależnie od lokalizacji. Najlepiej zdjąć lampkę i w miarę możliwości rozłożyć na jak najwięcej części. Dokładne wyczyszczenie każdego zakamarka kinkietu to gwarancja idealnego wyczyszczenia.
Na początku wyjmij żarówki (jeśli nie są zintegrowane z lampą) i przetrzyj je wilgotną ściereczką. Pamiętaj, aby nie wykonywać tej czynności, gdy żarówki są jeszcze ciepłe. Nie zaniedbuj mycia tej części lampy, ponieważ spore zabrudzenia sprawią, że jakość świecenia będzie mierna. Do wszystkich surowców użyj ściereczki nawilżonej wodą z mydłem. Natomiast do polerowania metalu najlepsza jest woda z octem.
Do usunięcia zabrudzeń z kryształków i szkła będzie potrzebna woda i delikatny środek czystości. Po wstępnym myciu konieczne jest opłukanie tych elementów wodą z dodatkiem octu. Na tym etapie można by już poprzestać, ale dla jeszcze lepszego nabłyszczenia warto przetrzeć kryształki wacikiem nasączonym alkoholem. Efekt będzie rewelacyjny.
Pamiętaj, aby do czyszczenia delikatnej powierzchni kryształowej lampy nie używać detergentów z mikrogranulkami, które zostawiać rysy. Ważna jest także miękka ściereczka, najlepiej z bawełny lub mikro fibry, którą delikatnie oczyścisz i wypolerujesz powierzchnie.
Materiał partnera