“Kuchnia Raw Food” – recenzja

“Kuchnia Raw Food” – recenzja

Tanya Maher  przeżyła ciężki wypadek samochodowy, po którym mogła jeść tylko marchewkę, miód i herbatę miętową, bo jej organizm nie przyjmował innych produktów. Dziś jest zdrowa, ma własną restauracje w Londynie i bloga, gdzie uczy innych jak nie-gotując leczyć i zapobiegać chorobom dzięki surowej diecie.

Kuchnia raw Tanyi to nieprzetworzone, sezonowe, lokalne produkty np. rośliny, orzechy, pestki, algi, przyprawy i naturalne słodziki. Od innych dań wegańskich odróżnia je to, że zostały przygotowane w temperaturze niższej niż 48 stopni i przez to zawierają więcej enzymów i witamin, które zwykle giną przy tradycyjnym gotowaniu w wysokich temperaturach.

Dlaczego mielibyśmy jeść surowiznę? Zdaniem autorki, dzięki temu będziemy mieć dużo energii, lepsze trawienie i … lepszą intuicje. Wszystko będzie zdrowsze a jednocześnie smaczne.

W tej książce poleca przepisy na najpopularniejsze dania, które podaje w swojej restauracji i w domu.

Autorka jest z pochodzenia Rosjanką z Pribaltiki, więc nie może zabraknąć przepisu na raw wersję barszczu, ale są też klasyki, które każdy zna nie wiedząc, że już je zgodnie z kuchnią raw np. gazpacho i  lizaki lodowe ze smoothies

Mój ulubiony rozdział to „W drodze”, gdzie znajdziemy przepisy na przekąski i dania, które można zabrać ze sobą na wycieczkę czy do biura. Smakowicie wyglądają też przepisy na niebiańskie ciasto orzechowe, meksykańską surową gorącą czekoladę, dżem z jagód goji, “bekon” z bakłażana, salsę ananasową i koktajle alkoholowe.

Czy sama mogłabym  być na diecie raw? Jestem uzależniona od ciepła i konsystencji niektórych potraw, zwłaszcza w zimie, ale przepisy wyglądają tak dobrze, że dopóki jest jeszcze ciepło, dam im szansę. Na pewno kupię też sobie woreczek do mleka roślinnego i spiralizer, żeby móc robić makaron z cukinii czy marchewki.

Przydatne są też porady jak zaplanować gotowanie (konieczne, gdy decydujemy się, na kuchnie raw, gdzie często trzeba coś namoczyć poprzedniego dnia).

 

raw

Kuchnia Raw Food. Smaczne dania bez gotowania

Autorka: Tanya Maher

Wydawnictwo: Wydawnictwo Vital 

Data premiery: 2016

Ilość stron: 276

Okładka: miękka


Related Posts

“Smak chili, smak życia” – recenzja

“Smak chili, smak życia” – recenzja

Czy da się opowiedzieć całe swoje życie poprzez kolejne dania wykwintnej kolacji? Eve, bohaterka tej książki gotuje właśnie taką ucztę, która symbolizuje jej wejście w dorosłość. Każda potrawa z czymś się kojarzy, coś znaczy. Eve poznajemy zawsze pośrednio, poprzez postacie, które mają z nią coś […]

“Słoiki na słodko i na słono” jako pomysł na klub obiadowy w pracy

“Słoiki na słodko i na słono” jako pomysł na klub obiadowy w pracy

Słoiki z wydawnictwa Buchmann nie są przeznaczone dla dzieci w Warszawie, tylko dla nas do pracy, żebyśmy mogli zabrać sobie do biura coś pysznego. Co będzie potrzebne? Oczywiście słoik, może być też pudełko lunchowe (ale wtedy nie olśnimy kolegów z biura piękną, kolorową kompozycją), oraz […]
Bitnami