Hazana – Paola Gavin – recenzja

Hazana – Paola Gavin – recenzja

Paola Gavin pisze o jedzeniu – zwłaszcza od strony wege.

Biorąc do ręki jej czwartą książkę kucharską o wegetariańskiej kuchni żydowskiej myślałam, że przeczytam coś tradycjach narodu żydowskiego i kulinarnym dziedzictwie na całym świecie. Zakładałam że wypróbuje może ze 2 przepisy i dowiem się trochę o historii kuchni, o tym co jadali Żydzi w różnych stronach świata.

Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata

Tymczasem mam ochotę zjeść właściwie każde danie. Kuchnia żydowska jest przecież niezwykle różnorodna. Jak w soczewce widać w niej kuchnie całego świata, bo diaspora zawsze dostosowywała lokalne produkty i dania.

Kuchnia izraelska ma też chyba najwięcej wegetariańskich opcji, nie tylko ze względu na święta, kiedy nie można było jeść mięsa i ryb, ale też surowe zasady koszernej kuchni, które nie pozwalały na łączenie mleka i mięsa w jednym posiłku.
Jedzenie krwi i mięsa miało wzmacniać zwierzęcą naturę, z ubój rytualny także zachęcał do wegetarianizmu. Już królowa Estera była wegetarianką, bo mieszkała w pałacu, gdzie inaczej nie dałaby rady zachować koszerności.

Hazana. Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata Autorka: Paola Gavin

Do tego dochodził Szabat, który z jednej strony domagał się świątecznego, pysznego posiłku w gronie rodzinnym, ale z drugiej zabraniał spędzania czasu na pracach w kuchni.
Z tych ograniczeń powstawały kreatywne rozwiązania. Dania wegetariańskie, omlety i sałatki podawane na zimno a w zimniejszych stronach długo gotowane na piecu gulasze warzywne.

W “Hazanie” nie zabraknie też smaków, z którymi kojarzy nam się kuchnia żydowska – zup, jajek, słonych wypieków z ciasta filo, pożywnych dań jednogarnkowych, słodko-kwaśnych sosów, bakłażanów, czosnku, cebuli i faszerowanych warzyw.
Będą też oczywiście desery, bo żydzi słynęli z gościnności, więc zawsze bylo cos słodkiego dla zbłąkanego gościa i dla domowników. Jak mówi Talmud: ten, kto dał jeść przybyszowi, może nakarmił anioła.

Będzie jednak dużo więcej pyszności z kuchni całego świata, bo przecież żydzi na Węgrzech jedli leczo, w Rumuni mamałygę, a w Polsce gołąbki, więc znajdziemy tu pyszne przepisy ze wszystkich stron świata.

przysłowie żydowskie

Co bym ugotowała z “Hazana” Paoli Gavin?

Dobrze wygląda sałatka z buraków z granatami i sezamem, ryż ze szpinakiem i sumakiem, risotto z ośmioma ziołami, zapiekana polenta po włosku i rumuńsku, tarta z karczochami, botwina zapiekana z białym serem, papryka nadziewana serem, kugel, fritada z porów i ziemniaków, kalafior z pomidorami. A na deser? Na pewno wypróbuję słodkie placki z bakłażana, miodownik, krem z moreli i kulki z orzechów laskowych.

Hazana. Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata Autorka: Paola Gavin

Hazana.
Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata
Autorka: Paola Gavin
Wydawnictwo Buchmann
Data premiery: 2018
Okładka: twarda


Related Posts

Mus z wątróbki z wiśniami alla żydowski kawior

Mus z wątróbki z wiśniami alla żydowski kawior

Moją ulubioną śniadaniową pastą do chleba jest mus z wątróbki. Klasyczna wersja z kuchni żydowskiej to drobno posiekana wątróbka, którą wcześniej smażyliśmy z cebulką, podawana z posiekanym jajkiem i buraczkami. Jest coś atawistycznego w krwawych czerwonych buraczkach podawanych jako dodatek do mięsa, ale ja wolę […]

“Smaki Izraela”-recenzja

“Smaki Izraela”-recenzja

Celem Nidy Degutiene było napisanie książki kucharskiej, która będzie jak otwarte drzwi do kuchni zwykłego izraelskiego domu. Skąd wzięła się jej fascynacja kuchnią Izraela? Nida jest Litwinką i pochodzi z Druskiennik, popularnego uzdrowiska nad Niemnem. Jej rodzice jak większość mieszańców tego kurortu wynajmowali kwatery letnikom. […]
%d bloggers like this: